
Niebawem będziemy wcielać się w rolę przewodników po Oslo. Celem ułatwienia sobie tego zadania przygotowaliśmy listę tego, co warto zobaczyć, przeżyć, zrobić albo zjeść – szczególnie odwiedzając Oslo po raz pierwszy.
Pomimo tego, że stolica Norwegii jest miastem niewielkim, to jednak naszym zdaniem trudno się tutaj nudzić. Zarówno miłośnicy natury, malarstwa, fani norweskich kryminałów, czy też rodziny z dziećmi, nie powinni narzekać na brak rozmaitych atrakcji. Niezależnie jednak od zainteresowań, celu wizyty czy też pory roku uważamy, że są w Oslo takie miejsca, które po prostu wypada zobaczyć.
Niniejsze podsumowanie jest więc z jednej strony oczywiste, trochę też subiektywne, ale może stanowić punkt wyjścia do indywidualnego planowania wizyty w norweskiej stolicy.
1. Przejść główną ulicą / deptakiem Karl Johans gate
Najlepiej rozpocząć spacer przy Slottsparken i Pałacu Królewskim (Det Kongelige Slott), a następnie skierować się w stronę głównego dworca kolejowego (Jernbanetorget). Po drodze można zobaczyć budynek Teatru Narodowego (Nationaltheatret) i Parlamentu (Stortiget). Z głównego dworca kolejowego jest już niedaleko do jednego z symboli miasta – Opery (Nasjonaloperaen).
2. Wejść na dach Opery
Gmach Opery znajduje się w dzielnicy Bjørvika, naprzeciwko wzgórza Ekeberg, na brzegu Oslofjordu. Ukośny dach jest też świetnym punktem widokowym, z którego można podziwiać nabrzeże centralnej części Oslo oraz nowoczesny kompleks biurowy Barcode.
Koniecznie należy także zobaczyć wnętrze Opery, a najlepiej udać się na jeden ze spektakli. Oczywiście jak każdy szanujący się turysta nie wolno zapomnieć o zrobieniu sobie zdjęcia na tle symbolu miasta
3. Zjeść lody na Aker Brygge / Tjuvholmen
Modna i nowoczesna dzielnica Aker Brygge to idealne miejsce na spacer, zakupy i popołudnowy relaks nad wodami Oslofjordu. Kierując się z Karl Johans gate w stronę Aker Brygge miniemy budynek Ratusza (Rådhuset) oraz Centrum Pokojowe Nobla (Nobel Center).
Spacerując Aker Brygge dotrzemy na sztuczną wyspę Tjuvholmen (Wyspa Złodziei). Dawniej był to teren pełen przestępców i prostytutek, a dziś jest ona luksusową dzielnicą mieszkalną i handlową. Na Tjuvholmen możemy się wykąpać, poopalać, wjechać na wieżę widokową The Sneak Peak (Tjuvtitten) albo odwiedzić słynne muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley Museet.
Wizyta w restauracji może nas tutaj słono kosztować, ale warto skusić się na lody w jednej z budek znajdujących się przy nabrzeżu. Polecamy nasze ulubione norweskie “softisy” Hennig-Olsen oraz pyszne włoskie lody z Gelateria Paradis.
4. Zobaczyć panoramę nabrzeża i Aker Brygge z twierdzy Akershus
W pobliżu Aker Brygge wznosi się na wzgórzu twierdza Akerhus (Akershus slott og festning) – średniowieczny kompleks zamkowy zbudowany w celu obrony miasta przed najazdem wroga, jeden z najstarszych i najpiękniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Norwegii. Przez stulecia forteca była oblegana dziewięć razy, ale aż do dnia dzisiejszego Akershus pozostał niezdobyty. Twierdza jest popularnym miejscem wypoczynku i stanowi zielone płuca w centrum miasta. Akershus pełni dziś rozmaite funkcje. Na jej terenie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe, koncerty i inne imprezy.
5. Pospacerować po Vigelandsparken
Vigelandsparken (Park Vigelanda) to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Norwegii, największy park miejski w Oslo, jak również największy park na świecie zawierający rzeźby stworzone przez jednego artystę.
Na terenie parku znajduje się ponad 200 rzeźb z brązu, granitu i kutego żelaza przedstawiających nagie postacie, w różnym wieku, pozach, sytuacjach – również nieco kontrowersyjnych… Autorem wszystkich rzeźb jest słynny norweski artysta Gustav Vigeland.
6. Zobaczyć wieczorną panoramę Oslo ze wzgórza Ekeberg
Wzgórze Ekeberg to jeden z lepszych punktów widokowych zapewnających dobry widok na większą częśc miasta. Przy okazji warto pospacerować po znajdującym się w pobliżu Parku Rzeźb Ekebergparken, w którym znajdują się intrygujące i niebanalne dzieła międzynarodowych artystów. Warto przekonać się, że znajdujące się na terenie parku rzeźby nie tylko wygladaja ciekawie, ale też zawierają elementy interaktywne…
7. Pospacerować szlakiem wzdłuż rzeki Akerselva
Akerselva to główna rzeka w Oslo o długości około 8 kilometrów, która przepływa przez całe miasto dzieląc je na dwie części. Rzeka wypływa z jeziora Maridalsvannet i kończy swój bieg w wodach Oslofjordu w pobliżu portu Bjørvika. Na trasie szlaku znajduje się 20 wodospadów i 26 mostów oraz liczne zabytki związane z przemysłową historią Oslo. Po drodze można wstąpić do jednej z kawiarni znajdujących się na trasie wędrówki albo połączyć spacer wzdłuż rzeki z dokładniejszą eksploracją dzielnicy Grünerløkka.
8. Odwiedzić tętniącą życiem dzielnicę Grünerløkka
Modna, hipsterska, artystyczna Grünerløkka to modne miejsce spotkań, miejsce pełne kawiarni, barów, restauracji, unikalnych sklepów i galerii. Warto wybrać się tutaj chociażby celem zobaczenia ulic pełnych starych kamienic oraz budynków podkytych graffiti. Przy okazji można wstąpić do hali targowej Mathallen oraz napić się najlepszej kawy w mieście w kawiarni Tim Wendelboe. W niedzielę można odwiedzić artystyczny targ Blå marked i zakupić nietypowe pamiątki wykonane przez lokalnych artystów.
9. Wybrać się na rejs po wyspach Oslofjordu
Wycieczka na wysepki położone najbliżej centrum miasta zajmuje raptem kilka minut i odbywa się za pośrednictwem linii promowych stanowiących de facto część komunikacji miejskiej. Największą wyspą i zdaniem wielu najciekawszą i najpiękniejszą jest Hovedøya o powierzchni 0,4 km².
10. Wejść na szczyt skoczni Holmenkollen i… poczuć się jak skoczek narciarski
Wieżę skoczni narciarskiej Holmenkollen można zwiedzać i podziwiać z jej szczytu spektakularny widok na Oslo i Oslofjord. W pomieszczeniach skoczni narciarskiej znajduje się Muzeum Narciarstwa (Skimuseet), które przedstawia historię narciarstwa, jak również wypraw polarnych Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena. Można również skorzystać z symulatora skoków narciarskich, zaś rozwiązaniem dla bardziej odważnych jest atrakcja Kollensvevet oferująca możliwość zjechania ze szczytu wieży na sam dół niczym skoczek narciarski.
11. Wybrać się na spacer do Nordmarki i zobaczyć, co oznacza friluftsliv
Nordmarka to obszar leśny znajdujący się na północ od Oslo. Na terenie Nordmarka znajdują się liczne, świetnie oznaczone szlaki piesze i narciarskie oraz urocze, drewniane chatki serwujące przekąski i napoje.
Najprościej i najszybciej do Nordmarka dostaniemy się metrem (t-bane) – linią nr 1 albo nr 6. Większość szlaków rozpoczyna się w pobliżu ostatnich stacji – odpowiednio Frognerseteren i Sognsvann, ale możliwości jest dużo więcej. Opcja minimum to podróż linią nr 6 i spacer wokół jeziora Sognsvann.
Nieopodal stacji Frognereteren znajduje się także największy w Skandynawii park wspinaczkowo-linowy Oslo Summer Park, zaś zimą nad jeziorem Tryvannsvannet działa resort narciarski Oslo Winter Park (Tryvann).
12. Zobaczyć słynne obrazy Edvarda Muncha
W National Gallery można zobaczyć m.in. takie obrazy Muncha jak Krzyk, Madonna, The Dance of Life. Dodatkowo można odwiedzić Munch Museet – muzeum poświęcone artyście. Warto wiedzieć, że na ulicy Valhallveien znajduje się punkt widokowy, z którego widok posłużył Munchowi jako tło do słynnego obrazu Krzyk. Warto wybrać się tam na spacer przy okazji wizyty w Ekebergsparken znajdującym się nieopodal.
13. Odwiedzić muzea i plaże znajdujące się na półwyspie Bygdøy
W Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset) można zobaczyć statki Wikingów z Gokstad, Oseberg i Tune oraz inne znaleziska pochodzące z terenów wokół Oslofjordu.
W Muzeum Kon-Tiki (Kon-Tiki Museet) można zapoznać się z historią wypraw Thora Heyerdahla, zobaczyć oryginalną tratwę Kon-Tiki. W Muzeum Fram (Frammuseet) można zobaczyć statek polarny Fram, którym podróżowali Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup oraz Roald Amundsen oraz zapoznać się z historią ich wypraw. Na Bygdøy znajduje sie także norweskie muzeym ludowe (Folkemuseet) oraz Muzeum Morskie (Norsk Maritimt Museum).
Będąc na Bydgøy warto wybrać się również na plaże Huk oraz Paradisbukta – jedne z ładniejszych w Oslo.
14. Napić się kawy za wszystkie czasy i posmakować norweskiej kuchni
Norwegia to kraj miłośników kawy, drugi kraj po Finlandii o największym wskaźniku spożycia kawy na jednego mieszkańca. Bary kawowe dostępne się niemal na każdym kroku, a co najważniejsze, wstępując do lokalnej kawiarni, mamy pewność, że otrzymamy napój najwyższej jakości. Znane palarnie z Oslo to Tim Wendelboe, Solberg&Hansen, Kaffa, Supreme Coffee Roasters. Z lokalnych sieciówek warte polecenia są na przykład Stockfleths oraz Kaffebrenneriet.
Do kawy warto zakupić słodką przekąskę taką jak pyszna, cynamonowa bułeczka kanelbolle.
Celem posmakowania lokalnylnych specjałów kulinarnych możemy oczywiście wybać się do restauracji, ale istnieją także rozwiązania dużo bardziej ekonomiczne. Możemy zwyczajnie udać się na zakupy do jednego z marketu celem zakupu takich przysmaków jak brunost (brązowy ser), kiełbasa z renifera lub łosia, naleśniki / placki lompe, lefse, norweskie słodycze. Możemy też nabyć jednorazowego grilla (engangsgrill) i zgodnie z norweską tradycją wybrać się na ucztę na łonie natury. Jeśli pogoda nie sprzyja piknikowaniu to celem skosztowania norweskiego hot-doga (pølse ) można odwiedzić Syverkiosken, zaś na zupę rybną i inne norweskie specjały polecamy restaurację Fiskeriet albo Rorbua.
Wielu norweskich specjałów możemy również skosztować odwiedzając chatki znajdujące się na terenie Oslomarki – leśnych terenów otaczających Oslo. Więcej we wpisie “Smak Oslomarki. Czego spróbować w leśnej chatce.”
15. Zobaczyć obchody Święta Narodowego (Grunnlovsdagen)
Jeśli macie możliwość przyjechania do Oslo 17 maja i zobaczenia, jak Norwegowie świętują Grunnlovsdagen to koniecznie to zróbcie!
Obchody zaczynają się zazwyczaj od uroczystego pochodu dzieci (barnetoget), gdzie maluchy i młodzież z poszczególnych szkół z całego miasta, ubrani w odświętne stroje i dzierżący norweskie flagi maszerują przez ulice Oslo przy dźwiękach szkolnych orkiestr. Parady startujące z różnych punktów miasta kończą przemarsz na Karl Johans gate – pod balkonem Pałacu Królewskiego. Święto narodowe jest też wspaniałą okazją do podziwiania strojów narodowych (bunad) z różnych regionów i miast Norwegii.
A może byliście już w Oslo i chętnie byście dodali coś do powyższej listy?
Do zobaczenia!
Vi sees!
Potrzebujesz więcej inspiracji?
Zobacz również oslo.neiven.com – naszą galerię zdjęć z ulubionymi zdjęciami Oslo.
May 13, 2015
A jakie są ceny poszczególnych atrakcji? Dla budżetu polskiego turysty to bardzo istotne pytanie…
Dzięki za to zestawienie.
May 13, 2015
Bilet dla osoby dorosłej do trzech wymienionych przeze mnie muzeów na Bydgøy (przykładowo) kosztuje 80, 90 i 100 NOK. Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronach internetowych wymienionych atrakcji.
May 13, 2015
Bardziej chodziło mi o cenę chociażby kawy czy hotdoga w centrum Oslo. Jestem gotowy na zawał
May 13, 2015
Ceny jedzenia faktycznie potrafią szokować…
Cena kawy to ok. 30-40 NOK. Podobnie kosztuje słodka przekąska typu kanelbolle. Oczywiście mam tutaj na myśli kawiarnie, bo kawę w pakiecie z bułeczką w sieci kiosków Narvesen, jeśli trafi się dodatkowo na promocję, można kupić sporo taniej – za “zaledwie” 25 NOK
Jedna kulka lodów (duża) w polecanej przez nas Gelateria Paradis na Tjuvholmen kosztuje 25 NOK.
Pølse w Narvesen koszuje ok. 20 NOK, zaś w lokalu Torggata Kennel Klubb min. 50 NOK.
Zniechęciłam wystarczająco?
May 13, 2015
Potrafisz zachęcić do odwiedzenia Oslo, ja nabrałam na to naprawdę wielkiej ochoty. Na pewno poszłabym na dach opery i wybrałabym się na rejs po wyspach Oslofjordu. No i oczywiście poszłabym na reklamowane przez Ciebie lody, bo zawsze mówiłam, że włoskie lody są najlepsze na świecie!:)
May 13, 2015
Bardzo się cieszę, że Cię zachęciłam!
Lody w Gelateria Paradis nie są aż tak dobre, jak te które miałam okazję jeść we Włoszech, ale mimo wszystko uważam, że są warte polecenia
May 13, 2015
Marta super zestawienie, na pewno zachęci niejednego. Pozwolę sobie dodać, ze warto zobaczyć malunki ścienne Muncha w Auli głównej Uniwersytetu przy Karl Johansgata oraz – jak juz sie będzie na półwyspie Bygdøy- zaliczyć typowa norweska plaże te atrakcje sa za darmo
May 13, 2015
Dzięki za uzupełnienie!
Na śmierć zapomniałam wspomnieć o pięknych plażach Huk i Paradisbukta na Bydgøy. Już robię update!
Zobaczenie malunków Muncha w Auli Uniwersytetu nadrobimy w najbliższych dniach
May 14, 2015
Przepiękny przewodnik! Kiedy tylko pojawi się okazja do odwiedzenia Oslo, koniecznie muszę zapamiętać ten post
May 14, 2015
Z pewnością jest w Oslo wiele do zobaczenia!
Podoba mi się nawet to połączenie twierdzy starego miasta z taką nowoczesnością…
May 15, 2015
Oto “oslowski” must have Świetny post!
June 19, 2015
Warto zakupić uniwersalny bilet Oslo Pass na np. 24h http://www.visitoslo.com/en/activities-and-attractions/oslo-pass/ za 320 nok. Wejścia do muzeów, przejazdy komunikacja miejska (autobus, pociąg, tramwaj itp) są bezpłatne.
June 23, 2015
Zgadza się, cenna wskazówka
June 22, 2015
Dla mnie , Oslo jest najpiekniesze Latem od czerwca do lipca długie dni, mało ludzi większość Oslanczyków na wakacjach, polecam wycieczkę na Forneby tereny sta
rego lotniska. To jest dopiero uczta dla oka, jak może wygladac nowoczesne miasto w połaczeniu z naturą, widoki przednie i najlepiej zwiedzać na rowerze. Polecam każdemu kto lubi takie klimaty.
June 22, 2015
Popełniłem błąd- Fornebu tak się pisze a zwymową może być róznie.
June 23, 2015
Zgadzam się z Tobą Półwysep Fornebu, jak również okolice Lysaker są bardzo przyjemnymi miejscami na spacer wzdłuż Oslofjordu. Bywam w tych okolicach codziennie i wciąż zachwycam się widokami…
December 10, 2015
Witam, moj prezent gwiazdkowy to weekend w Oslo, pognalam do biblioteki po przewodniki i …leza odlogiem bo znalazlam Pani artykul, ktory juz w kilka minut pozwolil mi opracowac trase spaceru !!! Naprawde bardzo dziekuje za tak dokladny i ciekawy artykul, mam nadzieje, ze dla Pani satysfakcja bedzie fakt, ze po ulicach Oslo biega rodzinka z wydrukowanym Pani tekstem zamiast przewodnikow
Mam niesmiale pytanko? Czy w Oslo jest jakis ciekawy pchli targ – dla entuzjastow wyszukiwania staroci ? Dla mnie najlepsza pamiatka z podrozy bylby jakis wyszukany drobiazg z dusza z pchlego targu …
December 10, 2015
Bardzo dziękuję za tak miły i motywujący komentarz. Cieszę się, że mój artykuł okazał się tak przydatny i mam nadzieję, że w Oslo się Państwu spodoba
Bardzo ciekawe pytanie odnośnie targu ze starociami, bowiem w Norwegii takie targi, które nazywają się “loppemarked” są bardzo popularne chociaż niestety bardziej podczas cieplejszych miesięcy. Aktualnie bardziej na topie są markety świąteczne (“julemarked”), których w samym Oslo jest kilka.
Z tego co widzę na stronie http://www.loppemarkeder.com/ nie ma już niestety na ten rok planowanych żadnych targów staroci, ale być może mimo wszystko natrafią gdzieś Państwo na jakiś niewielki targ tego typu. Najwięcej takich inicjatyw jest w dzielnicy Grünerløkka, gdzie nota bene co niedzielę organizowany jest także „Søndagsmarkedet på Blå”, na którym można kupić ciekawe rękodzieło, które może stanowić ciekawą pamiątkę albo świąteczny upominek. O tym markecie pisałam w jednym z artykułów: https://przepisyzpodrozy.pl/kreatywny-targ-bla-w-oslo/
December 10, 2015
Dziekuje za dodatkowe informacje No to jedziemy Jestesmy ciekawi czy w Oslo bedzie swietowana Sw Lucja – juz za kilka chwil sie dowiemy
December 10, 2015
Wspaniale! Obchody św. Łucji są oczywiście bardziej popularne w Szwecji, ale w norweskich szkołach i przedszkolach również co nieco się dzieje z tej okazji.
January 16, 2016
A ja mam pytanie o budżet. W maju jade na 5 dni do Oslo. Mam zamiar wykupić Oslo Pass wiec odpada mi koszt transportu i wiekszości muzeów. Ale nie wiem ile pięniędzy na 2 osoby zabrać. Nie jestem bardzo rozrzutna, nie muszę jeść w najlepszych restauracjach jednak, że jestem miłośniczką próbowania wszystkiego co inne chciałabym jeść na mieście aby spróbować morweskiej kuchni ( obiady i kolacje/przekąski) śniadanie mam w cenie noclegu. Do tego oczywiście kupno pamiątek. Myślałam aby na jedzenie i pamiątki przeznaczyć ok 5 tys NOK – starczy? Będę też wdzięczna zapolecenie miejsc gdzie można dobrze zjeść bez rujnowania budżetu.
Pozdrawiam
January 18, 2016
Myślę, że taki budżet na 5-dniowy pobyt powinien spokojnie wystarczyć. Średni koszt obiadu dla 1 os. to ok. 200 NOK. Polecam np. restaurację Fiskeriet na Youngstorget. Życzę udanego pobytu w Oslo! Pozdrawiam
January 18, 2016
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Polecaną restaurację na pewno odwiedzę
February 5, 2016
Witam. Wybieramy się w czerwcu kamperem do oslo i potem dalej . Myślimy ,żeby pozostać tu dwa dni ,ale zastanawiam się czy damy radę zobaczyć coś ciekawego. Czy koniec czerwca to dobry czas aby wykąpać się i poleżeć na którejś z plaż ? Co ewentualnie poleciłabyś zwiedzić jeszcze w Norwegii ? Wiem pytanie dość nijakie ,ale może jest jakieś top 10-20 punktów które pierwszym razem trzeba zobaczyć . Fajny blog, wydrukowałem atrakcje Oslo i czekam na więcej Pozdrawiam.MAriusz
February 5, 2016
Hej, Wszystko zależy od aktualnej pogody, ale w czerwcu zazwyczaj spokojnie można się kąpać w Oslofjordzie. Polecam szczególnie plażę Huk na półwyspie Bygdøy, Sydstranda (wyspa Ulvøya), Hvervenbukta, a bezpośrednio w centrum znajduje się nowe kąpielisko Sørengstranda.
Co jeszcze zwiedzić? To zależy, ile macie czasu i co konkretnie Was interesuje Jeśli macie kilka dni albo tydzień to dobrym rozwiązaniem na początek może być trasa wzdłuż fiordu Sognefjord, miejscowości na trasie Oslo – Bergen. Dobrą inspiracją jest ta strona: http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/sognefjord-in-a-nutshell/
Polecam szczególnie miejscowość Aurland i punkt widokowy Stegastein:
https://www.visitflam.com/en/se-og-gjore/aktiviteter/stegastein-roundtrip/
Jak również spacer z Flåm do Myrdal.
https://przepisyzpodrozy.pl/flamsdalen-spacer-z-flam-do-myrdal-i-z-powrotem/
Jeśli macie nieco więcej czasu to np. Ålesund i Geirangerfjord: http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/geirangerfjord-norway-in-a-nutshell/
Albo jeszcze dalej na północ…
Jeśli chodzi o interesujące trekkingi to dużo inspiracji znajdziecie tutaj:
http://www.visitnorway.com/things-to-do/great-outdoors/hiking/
http://www.fjordnorway.com/things-to-do/hiking
Udanej podróży! Pozdrawiam!
February 5, 2016
Hello . Dzieki za tak szalenie szybką odpowiedź. Mamy 2 tygodnie na Norwegię kamperem . Myślę że dalej jak do Trondheim nie ma sensu się pchać tym razem . Nie wiem jeszcze czy będziemy wracać przez Szwecję czy cały czas Norwegią ,także jakieś niezapomniane miejsca warte zobaczenia jak najbardziej wskazane . Dzięki i pozdrawiam , może do zobaczenia na plaży ?:)
February 5, 2016
Dzieki za artykul. Wlasnie jestesmy w Oslo i mam pytanie, a wlasciwie dwa. 1.Mamy jutro nasza mala rocznice i chcemy isc do jakies przytulnej knajpy gdzie podaja pyszne ryby, bo jestesmy fanami ryb. Ktora wybrac zeby sie nie zawiesc?
Pyt.2 W pon musimy odebrac przyjaciol z lotniska Sandefjord Tord. Jak tam dojechac z Centrum?!
A na dachu opery bylismy dzis, pada snieg i bylo b.slisko. dobre 20 metrow zjechalam w dol na tylku bo sie posliznelam. Najadlam sie niezle strachu i myslalam ze wyladuje w wodzie
Pozdrawiam
February 6, 2016
Hej,
Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy!
My również uwielbiamy ryby, aczkolwiek przyznaję, że wielu miejsc serwujących takie dania jeszcze nie testowaliśmy. Lubimy Fiskeriet na Youngstorget, ale to dość niezobowiązujące miejsce, więc nie wiem, czy spełni kryteria rocznicowego obiadu
http://fiskeriet.com/meny/
Dobre opinie słyszałam o Lofoten Fiskerestaurant, ale jeszcze tam nie byliśmy.
http://www.lofoten-fiskerestaurant.no/english
Z miejsc z ładnym widokiem na miasto mogę polecić Ekeberg Restaurant oraz Festningen Restaurant, ale to już miejsca droższe. Jeśli miałabym wybierać, to uważam, że Festningen Restaurant jest bardziej przytulna i jedzenie jest lepsze.
http://www.ekebergrestauranten.com/english
http://www.festningenrestaurant.no/english
Na Torp z centrum Oslo można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem – Torp-Ekspressen. Obie opcje czasowo i finansowo wychodzą podobnie, pociąg jest odrobinę bardziej komfortowy.
http://torpekspressen.no/
http://www.torp.no/transport/tog/
Ostatnio pogoda jest słaba, a wczoraj to już szczególnie było ślisko i sporo padało, ale mam nadzieję, że nie przeszkadza Wam to bardzo w zwiedzaniu i Oslo Wam się podoba
Pozdrawiam.
February 6, 2016
Dzieki za odpowiedz. Jasne, super jest! Pogoda wcale nie jest zla, nie jest przynajmniej zimno. Wlasnie wrocilismy z Fram Museet, a teraz sie wybieramy na Hollmenkollen dopingowac naszych
April 5, 2016
hej. Czy w dwa dni da radę to wszystko zobaczyć i czy może pani polecić jakiś nie drogi hotel?
April 5, 2016
W dwa dni da się zobaczyć bardzo dużo, ale wszystkiego, o czym wspomniałam raczej nie da rady, bo na samą Nordmarkę warto przeznaczyć połowę dnia – jeśli lubi się spacery po norweskich lasach Warto sobie ustalić jakieś priorytety. Co do noclegu to polecam sprawdzenie cen na booking.com. Kilka razy w różnych miejsach w Norwegii korzystałam z sieci Comfort Hotel Xpress i cenowo wypada to nienajgorzej.
April 5, 2016
Hej. Czy da radę to wszystko zwiedzić w dwa dni? Czy może Pani zaproponować jakieś nie drogie hotele w Oslo?
April 10, 2016
Świetne wskazówki, bardzo praktyczne. Wielkie dzięki. Mam jedno pytanie: czy wspomniane atrakcje (typu galerie, wejście na dach opery) są dostępne w dniach 14-17 maja, gdy w Norwegii przypadają święta? Pozdrawiam.
April 11, 2016
Żeby wejść na dach Opery nie trzeba biletów – dostęp każdego dnia. Jeśli chodzi o inne atrakcje to wydaje mi się, że większość jest dostępna w tym terminie, ale najlepiej sprawdzić na stronach interesujących Cię atrakcji np.
http://www.nasjonalmuseet.no/?module=Articles&action=Article.publicOpen&id=741
http://www.khm.uio.no/english/visit-us/viking-ship-museum/index.html
April 11, 2016
Dzięki, skorzystam:)
April 12, 2016
Hej. Wybieram się do Oslo 1 , 2 maj. Czy uda mi się te 15 rzeczy zobaczyć w dwa dni? Co może najbardziej warto zobaczyć?od czego zacząć zwiedzanie? jak jest z rejsami po Oslofjordzie?Czy może Pani zaproponować jakieś nie drogie hotele w Oslo?
April 12, 2016
W dwa dni da się zobaczyć bardzo dużo, ale wszystkiego, o czym wspomniałam raczej nie da rady, bo na samą Nordmarkę warto przeznaczyć połowę dnia – jeśli lubi się spacery po norweskich lasach Warto sobie ustalić jakieś priorytety.
Odnośnie rejsów po Oslofjordzie pisałam tutaj: https://przepisyzpodrozy.pl/wyspy-na-oslofjordzie-hovedoya/
Wystarczy bilet na komunikację miejską.
Co do noclegu to polecam sprawdzenie cen na booking.com. Kilka razy w różnych miejsach w Norwegii korzystałam z sieci Comfort Hotel Xpress i uważam, że zarówno jeśli chodzi o standard, jak i cenę to sieć ta wypada całkiem dobrze.
Udanego wyjazdu!
April 12, 2016
Nordmark sobie daruje bo ogólnie to przyjeżdżam do męża, który pracuje koło Mykleby, Koppang gmina Stor-Elvdal to tam się nachodziłam bo lasach i górach.
Może Pani mi jeszcze doradzić co mogę ciekawego zobaczyć w/w terenach bo tam będę 10 dni.
April 12, 2016
Nie zwiedzałam tych terenów, więc z własnego doświadczenia nie mogę nic doradzić, więc pozostaje google… Pewnie warto sprawdzić szlaki w parku narodowym Rondane, bo z tego co widzę na mapie jest to całkiem niedaleko. W okolicy byłam tylko przejazdem w miejscowości Otta – bardzo urocze miasteczko.
April 18, 2016
kurcze tyle tego wszystkiego do zobaczenia a my tylko jeden dzień będziemy mieć na Oslo, bo wykupiliśmy sobie Fly&drive ale i tak się cieszę, bo wynajmiemy sobie na miejscu auto i pozwiedzamy większą okolicę w norwegii. do oslo widzę będziemy musieli zrobić dłuższy wypad innym razem. Może jakiś długi weekend się uda
April 25, 2016
Ciężko dodać coś do tak rozbudowanej relacji:)) Ale gdybym miał się czepiać rozbudowałbym polityczne atrakcje! Możliwe jest zwiedzanie Ratusza i Parlamentu, a w wakacje także Pałacu Królewskiego. Może to być ciekawe doświadczenie. A w wolnej chwili zapraszam też do naszej relacji: http://lecebochce.pl/tanie-zwiedzanie-oslo-pigulce/ – ale zastrzegam, jest to wariant minimum:)
July 6, 2016
Jeszcze nie byliśmy w tym mieście. Oslo, cały czas czeka na swoją kolej. A prezentuje się jak widać bardzo ciekawie. Numerem jeden dla mnie będzie wejście na dach Opery.
September 11, 2016
Ja właśnie kończę weekend w Oslo. Trafiłem przypadkowo na tą stronę i okazało się, że dokładnie zrealizowałem 12 atrakcji. Nie oglądałem obrazów Muncha bo wcześniej wyczytałem, że muzeum za ubogie.
Doskonałe propozycje, polecam wszystkim. Niestety trochę kosztowne niektóre atrakcje.
PS. Lody doskonałe i w dodatku podane przez piękną dziewczynę mówiącą po polsku.
September 12, 2016
Cieszę się bardzo, że wpis się przydał i zwiedzanie Oslo było tak udane i smaczne
October 3, 2016
witam mam zamiar osiasc w Oslo i ruszyc polska masarnie prosil bym o stronke gdzie moge sprawdzic ceny wynajmu lokali handlowych pozdrawiam z uk artur
October 14, 2016
finn.no
November 24, 2016
witam
właśnie jestem tydzień w Oslo, mieszkam 1500m od Karl Johans gate, i z 500 m od opery, w niedziele wybieram się na dach:),
January 29, 2017
Jeśli ktos wybiera sie z dzieckiem do Oslo to zachecam do odwiedzenia z maluchami Leos Lekeland mega miejsce, super atrakcje. Ubawia sie zarowno dzieci jak i dorosli naprawde polecam.
January 31, 2017
Dzięki za wskazówkę
May 3, 2017
Dziękuję za informację! Mam takie pytanko: gdzie można zostać spać w górach? Są jakieś kempingý?
May 5, 2017
Jeśli chodzi o niewysokie góry (Oslomarka w Oslo) to kempingów nie ma. Polecam spanie na dziko.
May 23, 2017
Ja polecam wybrac sie do Bærums Verk. Tylko 20 km od Oslo, jest duzo autobusow. Piekne miejsce i mozna poczuc sie, jak w prawdziwej Norwegii.
June 14, 2017
Cześć, ja wybieram się do Oslo we wrześniu na kilka dni i na pewno odwiedzę kilka miejsc z listy powyżej, planuje wybrać się na dach opery oraz do wszelkich parków, bo uwielbiam eksplorować nowe miejsca spacerując po nich. Dzięki wielkie za pomoc w tworzeniu mojego planu zwiedzania! Pozdrawiam. 😁
August 7, 2017
Hej, za kolka dni jedziemy z dziećmi kamperem do Norwegii. Rowery i kaski mamy już przygotowane, bo pomyśleliśmy, że taki sposób zwiedzania miast (Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim) będzie najlepszy. Ale teraz, kiedy coraz bliżej wyjazdu – nachodzą mnie wątpliwości – rzeczywiście damy radę zwiedzić Oslo na rowerach? Jest bezpiecznie itd.?
August 9, 2017
Nie mam dużego doświadczenia w poruszaniu się po Oslo na rowerze, ale wydaje mi się, że jest relatywnie bezpiecznie. Kultura jazdy jest generalnie na wysokim poziomie, a największym zagrożeniem wydają mi się inni rowerzyści – Norwegowie na rowerach czują się bardzo pewnie, więc warto mieć to na uwadze. Jeśli jednak zdecydujecie się nie brać rowerów, to zawsze możecie wziąć pod uwagę wypożyczenie ich na miejscu (https://oslobysykkel.no/en). Inne rozwiązanie w przypadku zwiedzania miast, to skorzystanie z komunikacji miejskiej, która działa świetnie – oczywiście trzeba się wówczas liczyć z niemałym, dodatkowym kosztem. Udanej podróży!
September 5, 2017
W listopadzie wyjeżdżam do Oslo na 3 dni i mam pytanie odnośnie biletu 24h na komunikację miejską. Czy ten bilet po zakupię trzeba za każdą razom odbijać w metrze, tramwaju i busie?
September 7, 2017
Nie trzeba. Wystarczy tylko odbić raz celem aktywowania biletu.
September 11, 2017
Dziękuje za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, jak się wchodzi przez bramki w metrze to odbija się ten bilet 24h żeby przejść dalej na stację?
September 12, 2017
Nie trzeba, gdyż bramki na stacjach są otwarte albo nie ma ich wcale.
October 4, 2017
Witam! Za kilka dni lecę z mężem do Oslo. Planując wyjazd trafiłam na ten blog. Od wczoraj nie mogę się oderwać od przeglądania i czytania, cały czas znajduję ciekawe i przydatne informacje na temat Oslo i Norwegii.
October 5, 2017
Dziękuję za komentarz Udanego pobytu w Oslo!
January 18, 2018
Mały błąd w tekście: “możliwość zjechania szczytu”
January 19, 2018
Dzięki!
June 8, 2018
No to już wiem, co będę robić podczas wyjazdu do Norwegii post zapisuje i będę na bieżąco kontrolować trasę
October 12, 2018
A co powiesz o Muzeum Amundsena? Pozdrawiam i dziękuję za te 15 punktów.
October 12, 2018
Rozumiem, że masz na myśli Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet)? Bardzo polecamy. Nasza rodzina i znajomi byli pozytywnie zaskoczeni.
July 4, 2019
Dzień dobry Pani Marto. Proszę mi podpowiedzieć coś na temat Oslo Pass. Gdzie się to wykupuje i jak to działa. Bo niby czytam na ich stronie ale wolę mieć pewność. Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
October 17, 2019
Cześć!
Dzięki za bardzo ciekawy wpis
Chciałbym wybrać się na przedłużony weekend w połowie listopada do Oslo. Czy trzeba liczyć się z większą ilością pozamykanych “atrakcji” z względu na “martwy sezon”? I czy masz wiedzę nt jak tam bywa pogodowo jesienią? Średnia temperatura dla dnia to +3 i -1 dla nocy, czyli nienajgorzej, tylko nie wiem, czy nie ma niespodzianek w stylu wiatru urywającego głowę, albo czegoś podobnego
Pozdrówki z Poznania
October 20, 2019
Hej!
Pod kątem pozamykanych atrakcji nie powinno być większej różnicy niż poza sezonem. Turyści są w Oslo przez cały rok
Temperatura powinna być mniej więcej taka jak piszesz. Nie spodziewałabym się jakiegoś ekstremalnego wiatru, a przynajmniej nie takiego, jak w Danii / na Wyspach Owczych
Udanej wycieczki!
Pozdrowienia z Oslo.
January 13, 2020
witam,
chcielibyśmy wraz z dziećmi wybrać się na 3-4 dni do Oslo w 2 połowie kwietnia. Czy to dobry termin na wyjazd?
January 22, 2020
Witam, Wiosna to zdecydowanie dobra pora roku na zwiedzenie Oslo.
June 12, 2020
Widać, ze Oslo ma sporo do zaoferowania ale chyba zbyt bardzo ciągnęłoby mnie w góry!
July 26, 2021
Dziękuję z całego serca za ten blog i wpis na temat atrakcji w Oslo. Wybieram się 17.08-21.08.2021 wraz z 13letnim synem. Po Sztokholmie, który nas zachwycił, liczę na podobną atmosferę. Zaskoczyły mnie komentarze turystów na booking.com dotyczące temperatury w Oslo (lipiec 2021). Piszą, że jest 33C, parno i wręcz nie do wytrzymania. Sprawdzam na google ale nie widzę aż takich temperatur..raczej ok 20C i dużo deszczu Kto jest bliższy prawdy w tym temacie? Pozdrawiam serdecznie z Warszawy.
July 27, 2021
Cieszę się, że mogłam pomóc w planowaniu wyjazdu. W lipcu mamy rzeczywiście zazwyczaj w Oslo tropikalne temperatury (zresztą jak co roku), często dochodzi do 30 stopni. Tak było jeszcze w zeszłym tygodniu, ale na najbliższe dni zapowiadają ochłodzenie (na szczęście). Najlepiej sprawdzać aktualną prognozę na serwisie yr.no
Udanej podróży!
November 3, 2022
WItam, w najblizszy weekend wybieram sie po raz pierwszy do Oslo i z pani blogu zaciekawily mnie wycieczki w najblizszych okolicach Oslo, zwiedzanie chatek i smakowanie jedzenia, chodzenie po pieknych lasach i podziwianie natury. CZy moze pani polecic konkretnie jakies trasy wokol Oslo do chodzenia? czy zaplanowac kilka parogodzinnych prpzechadzek po tzw. Oslomarku czy Nordmarku z latwym dojazdem transportem miejskim? Bede wdzieczny za konkrente trasy
pozdrawiam z Londynu
Piotr
November 28, 2022
Jeśli chodzi o trasy w Oslomarce to polecam dojazd metrem do stacji Sognsvann albo Frognerseteren i wybór jednego ze szlaków. Polecam połączyć spacer z wizytą w jednej z leśnych chatek, o których pisałam tutaj: https://przepisyzpodrozy.pl/smak-oslomarki/