Spacer wzdłuż Oslofjorden Lysaker, Vækerø, Sjølyst

Spacer wzdłuż wybrzeża Oslofjorden. Lysaker, Vækerø, Sjølyst

Położenie stolicy Norwegii nad wodami Oslofjorden sprawia, że liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzące po parkach i innych terenach zielonych zostają wzbogacone o trasy po pobliskich wyspach oraz wzdłuż wybrzeża.
Możliwości nie brakuje, o czym można przekonać się odwiedzając na przykład stronę oslofjorden.com.

Wycieczki do Nordmarki, o której wspominałam wcześniej, urządzamy najczęściej w weekendy. Natomiast w tygodniu, gdy czasu jest mniej, idealne są właśnie spacery wzdłuż Oslofjorden. Szczególnie lubiana przeze mnie trasa prowadzi z Lysaker w kierunku centrum Oslo przez Vækerø stranda og parken. Ponieważ pracuję niedaleko, wybór miejsca na popołudniowy spacer zazwyczaj jest oczywisty

Lysaker jest częścią gminy Bærum znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie (na zachód) Oslo. Miejsce to jest dobrze skomunikowane z resztą kraju między innymi dlatego, że znajduje się tutaj jedna z większych stacji kolejowych w Norwegii. Na pocz. XX wieku w Lysaker mieszkał (i zmarł w 1930) norweski podróżnik Fridtjof Nansen.

Lysaker jest w znacznym stopniu dzielnicą biznesową, aczkolwiek poza budynkami biurowymi i apartamentowcami znajduje się tutaj niewielka zatoka portowa, kawiarnie, sklepy, wypożyczalnie kajaków oraz miejsca do odpoczynku nad wodami Lysakerfjorden.

Lysaker

Lysaker

Vækerø

Vækerø

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Na początku spaceru z Lysaker w kierunku Vækerø stranda og parken znajduje się kąpielisko Sollerud, a następnie trasa prowadzi leśną ścieżką wzdłuż wybrzeża i kolejnej ustronnej plaży – Vækerø stranda.

Vækerø

Vækerø

Vækerø

Lysaker

Vækerø

Vækerø

Vækerø

Vækerø

Po drodze, na niewielkim wzniesieniu można dostrzec stare gospodarstwo Vækerø gård z ceglanym budynkiem w neogotyckim stylu, który został zbudowany około 1880 roku. Dawniej gospodarstwo należało do rodziny Løvenskiold, a park był częścią ich rezydencji. Większość terenu została później sprzedana jednej z norweskich firm.

Vækerø gård

Vækerø gård

Po przejściu całego parku dotrzemy do Sjølyst marina z dość pokaźną ilością zacumowanych łodzi różnego rodzaju, sklepami z wyposażeniem czy też punktami wynajmu sprzętu dla miłośników sportów wodnych.

Sjølyst

Sjølyst

Sjølyst

Sjølyst

Sjølyst

Po minięciu Sjølyst możemy kontynuować wędrówkę w stronę Aker Brygge czyli centrum Oslo albo w kierunku półwyspu Bygdøy, ale to już miejsca zasługujące na odrębną opowieść

Spacer po Vækerø najlepiej zakończyć kąpielą albo relaksem nad wodą w oczekiwaniu na zachód słońca.

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

Lysaker

4 Comments

 1. Monika
  July 24, 2014

  Piękna romantyczna trasa. Byłam w Oslo, (zwiedziłam niemal całą Norwegię), ale stolica ma tyle do zaoferowania, że choćbym na rzęsach stanęła, nie zdążyłabym zobaczyć wszystkiego.
  Cóż, trzeba będzie wakacje w Norwegii powtórzyć
  PS. Piękny i dostojny jest ten wielki statek!

  Reply
 2. Voyagedegustacje
  July 24, 2014

  bardzo pięknie, cudowne zdjęcia, chciałabym mieszkać w podobnym miejscu…marzenia….

  Reply
 3. peregrino
  July 26, 2014

  piękne krajobrazy i przepiękne ujęcia .. taki spacer to skarb
  no i ślicznie wyglądasz .. tak jak zawsze :^)

  Reply
 4. Agnieszka F.
  July 27, 2014

  Ach…. Mieć chociaż jedną z takich łódek…
  Piękny spacer

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *