Nordic Talking 2019

Oslo. Książka

Drugie spotkanie Miłośników Północy za nami. W miniony weekend, 6-7 kwietnia, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku gościło nie tylko wielu pasjonatów krajów nordyckich i jak to się pięknie dziś określa influencerów ;), ale także wybitnych osobistości, badaczy, pisarzy, muzyków.
Z Nordic Talking wróciliśmy w tym roku krótko mówiąc porządnie „przestymulowani” i musiało upłynąć kilka dni, żebym zdołała zebrać myśli i napisać kilka słów na temat minionego weekendu.

Początek naszego pobytu w Trójmieście był umiarkowanie spokojny, bo dzięki wydłużeniu nieco pobytu znaleźliśmy czas na wycieczkę do Orłowa, gdzie zaskoczyło nas pozytywnie wszystko – molo, plaża, Klif Orłowski i Rezerwat Kępa Redłowska. Pogoda trafiła nam się wymarzona, więc podczas spacer brzegiem plaży do centrum Gdyni nadrobiliśmy zapasy witaminy D. Po zobaczeniu Błyskawicy i Daru Pomorza, udaliśmy się z powrotem do Gdańska włócząc się ulicami starówki i nadrabiając zaległości kulinarne w postaci wizyty w barze mlecznym i kawiarni, gdzie objedliśmy się pierogami i sernikiem uświadamiając sobie przy okazji, że im dłużej nie mieszkamy w Polsce tym częściej tęskno nam za ulubionymi smakami.

Pozostałe dwa dni spędzone w Gdańsku upłynęły nam ekspresowo w głównej mierze na uczestniczeniu w festiwalowych atrakcjach – spotkaniach, prezentacjach, warsztatach językowych i kulinarnych. Podobnie jak rok temu, Organizatorki (na czele z Magdą z Trolltunga i Aldoną z poFIKAsz?) miały ręce pełne roboty, ale sprostały wyzwaniu i za to należą się ogromne brawa. Prawdę mówiąc grafik był napięty aż nadto, gdyż nie raz zmuszeni byliśmy z żalem z czegoś zrezygnować – na przykład z przygotowania i jedzenia surströmminga, aczkolwiek liczymy na to, że jeszcze kiedyś uda nam się skosztować szwedzkiego kiszonego śledzika…

Festiwal rozpoczęliśmy od obejrzenia inscenizacji walki znakomitej grupy Nordelag i wysłuchania fascynujących opowieści o życiu ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w epoce wikingów. Dzięki licznym spotkaniom takim jak na przykład to z Maciejem Benczem (farerskiekadry.pl) mogliśmy momentalnie przenieść się w podróż w ulubione zakątki na Północy, a podczas językowych warsztatów liznąć podstaw farerskiego. Z przyjemnością wysłuchaliśmy opinii dr hab. Jakuba Morawca nt. Jednego z naszych ulubionych seriali – Wikingowie, a od Jacka Grodka dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z islandzkimi sagami. Podczas rozmowy (między prezentacjami) z Agnieszką (blogvigdis.wordpress.com) i Oddem mogliśmy wysłuchać kilku przezabawnych historii o tym, jak wygląda życie Norwega w jednym z polskich miast. Na warsztatach Aleksandry (finskiesmaki.blogspot.com) przypomnieliśmy sobie smak ulubionych fińskich specjałów i nareszcie mogliśmy zobaczyć, jak przygotowuje się pyszne pierożki karelskie. Lara Gessler zaprezentowała nam gotowanie w wersji LAGOM – inspirowane szwedzką kuchnią. Z niektórych spotkań wcale nie mieliśmy ochoty wychodzić jak chociażby tego z Piotrkiem i Bereniką (icestory.pl), gdyż tak ciekawie opowiadali o swojej najnowszej ksiażce. Sobotnie prezentacje zwieńczył bardzo ciekawy film opowiadający o podróży szlakiem Szwedzkiego Układu Słonecznego i spotkaniu z Jonną Jinton, a cały festiwal zakończyło spotkanie z Mariuszem Wolskim (mylifechallenge.net) i pokaz filmu “Islandia rowerem w zimę pod wiatr. 1500 km podróży w emocje.” Pełna emocji, szczera i wzruszająca opowieść Mariusza o przełamywaniu życiowych wątpliwości i barier sprawiła, że długo po zakończeniu festiwalu nie mogliśmy dojść do siebie.

Najwięcej emocji dostarczyły nam jednakże spotkania w festiwalowych kuluarach – zarówno te wieczorne, jak i przy porannej kawie. Nie raz płakaliśmy, czasem ze śmiechu, a czasem ze wzruszenia. To wszystko wzięte razem sprawiło, że wróciliśmy do Oslo z nowym pokładem północnych inspiracji, ale przede wszystkim zmotywowani do walki o własne cele i marzenia pomimo tego, że jak to w życiu bywa, czasami trzeba mieć odwagę, parafrazując tytuł wspomnianego filmu Mariusza Wolskiego, podążać Pod Wiatr.

Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019

Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019
Nordic Talking 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *