Smaki Oslo. Kawa u najlepszego baristy.

Kawa

Norwegowie pochłaniają jej ogromne ilości kawy i od wielu lat znajdują się w czołówce narodów spożywających najwięcej czarnego trunku na świecie (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Większość pije kawę czarną, jasno paloną, bez żadnych dodatków, kilka razy dziennie.
Norwegia jest zatem rajem dla kawoszy, a w Oslo bez większych problemów znajdziemy lokal, w którym napijemy się naprawdę świetnej kawy.

Warte polecenia są rodzime sieciówki takie jak na przykład Kaffebreneriet czy Stockfleths. Tych międzynarodowych typu Wayne’s Coffee czy Starbucks jest natomiast stusunkowo niewiele (na szczęście). Do najbardziej znanych palarni należą natomiast: Tim Wendelboe, Kaffa, Supreme Roastworks oraz Solberg & Hansen. Na stronie kaffe.no możecie znaleźć listę norweskich palarni oraz kawiarni występujących w całym kraju.

Moje ulubione kawiarnie w Oslo to takie, które serwują pyszną kawę, ale także wyróżniają się czymś dodatkowo – na przykład wystrojem, atmosferą, pomysłem albo swoją historią, a czasem po prostu serwowanymi przekąskami takimi jak świeże, słodkie wypieki.

Zdarza się, że otrzymuję od Was pytania dotyczące lokali, które polecam odwiedzić w Oslo. O kilku miejscach wspomniałam we wpisie pt. 15 rzeczy, które trzeba zrobić w Oslo, ale moja lista stale się wzbogaca o nowe, ciekawe kawiarnie, jak również miejsca, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść (jak na norweskie ceny). Niektóre z takich miejsc planuję stopniowo polecać Wam w kolejnych wpisach na blogu, zaś podróż zaczynamy od najsłynniejszego norweskiego baristy

Tim Wendelboe

Zwiedzanie Oslo nie powinno moim zdaniem zostać uznane za kompletne bez wizyty w kawiarni należącej do Tima Wendelboe. Tim jest wielokrotnym zwycięzcą międzynarodowych konkursów (World Barista Championship 2004 i World Cup Tasting Champion 2005), a w minionym roku zajął również pierwsze miejsce w konkursie The Nordic Roaster 2016.

Najbardziej znany norweski barista swoją karierę zaczął we wspomnianej sieci kawiarni Stockfleths, zaś w 2007 roku otworzył własny lokal w dzielnicy Grünerløkka.
Lokal Tima stanowi połączenie małej kawiarni, palarni kawy i niewielkiej szkoły dla miłośników kawy. Na miejscu kupimy również akcesoria do parzenia kawy w domu – z naciskiem na metodę wykorzystującą AeroPress, opracowane przez Tima mieszanki najwyższej jakości kawy, jak również książkę pt. “Coffee With Tim Wendelboe”.

Sam lokal jest niewielki i posiada minimalistyczny styl – kilka mebli w stylu retro i wielka maszyna do palenia kawy w centralnym punkcie pomieszczenia. Wiele osób narzeka na niewielką ilość miejsc siedzących i długie kolejki (szczególnie w weekendy), ale uważam, że na kawę od Tima warto poczekać. Przy okazji możemy poobserwować atmosferę panującą w najlepszym barze w Oslo…

Nie jest to moim zdaniem idealne miejsce na spotkanie albo spokojne posiedzenie z gazetą, ale podczas spaceru po okolicy, gorąco polecam wpaść do Tima na szybką kawę – na miejscu albo na wynos. Szczególnie, jeśli naprawdę kochacie kawę i potraficie docenić jej jakość i smak…

Lubicie odwiedzać kawiarnie podczas podróży? Piliście kawę w Oslo?

Tim Wendelboe
Grünersgate 1, Oslo
https://www.timwendelboe.no/

Tim

Tim

Tim

7 Comments

 1. Marta @NocnaSowa.pl
  January 20, 2017

  Podoba mi się ta seria. Warto też odwiedzić kawiarnię Norð gdzie można kupić islandzką czekoladę omnom.

  Reply
  1. Marta
   January 20, 2017

   Dzięki za rekomendację. Mam Norð na liście miejsc do odwiedzenia

   Zauroczyła mnie identyfikacja wizualna stworzona dla tej sieci kawiarni i restauracji, zaś przeglądając wcześniej ich sklep internetowy odkryłam, że sprzedaja islandzką czekoladę
   https://www.behance.net/gallery/29037085/Nord

   Reply
 2. Beata
  January 20, 2017

  Uwielbiam na wyjazdach siadać w knajpkach i kawiarniach, jakoś bez tego wyjazd nie byłby pełny moim zdaniem. Ostatnio coś odrzuciło mnie od kawy, zupełnie nie wiem dlaczego, bo piłam ją codziennie i nie wyobrażałam sobie bez niej dnia. Jednak takiej naprawdę super kawy chętnie bym się napiła. Zresztą poza domem jest to zawsze większa przyjemność. Pozdrawiam:)

  Reply
 3. marcelina
  January 21, 2017

  Kawiarnie to pierwsze co odwiedzam w nowych miejscach. Obowiązkowo musi być kawa i jakimś tradycyjnym ciastkiem

  Reply
 4. Agnieszka F.
  January 29, 2017

  Wypić kawę u kogoś takiego to smaki zapamiętane na dlugo :)))
  Pozdrawiam!

  Reply
 5. Gosia
  February 1, 2017

  Gorączką kawy jest ogarnięta cała Skandynawia. My w Szwecji też pijamy kawę non stop, zwłaszcza teraz kiedy wiadomo, że zapobiega demencji…

  Reply
 6. Agnieszka Dulek
  July 12, 2017

  Kocham odwiedzać klimatyczne kawiarnie. Zawsze testuję kawy i sprawdzam, czym mnie zaskoczą – także doskonale Cię rozumiem:)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *