Smaki Oslo. Kawa nitro, piwo i winyle

Hendrix Ibsen, Oslo

Możecie wierzyć lub nie, ale Oslo jest jednym z lepszych miejsc na świecie dla miłośników kawy. Pisałam już wcześniej o kawiarni Tima Wendelboe, najlepszego norweskiego baristy, jak również wymieniałam kilka innych miejsc słynących z najlepszej kawy w norweskiej stolicy. Nie ukrywam jednak, że na mojej liście miejsc do odwiedzenia znajduje się wciąż sporo zapowiadających się ciekawie lokali.

Korzystając z okazji, jaką był obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Kawy, wybraliśmy się na miasto celem sprawdzenia kolejnej kawiarni oraz zrobienia małych kawowych zakupów. Wróciliśmy do domu z zapasami ziaren kawy z kilku różnych palarni oraz bogatsi o nowe doświadczenia smakowe, gdyż po raz pierwszy spróbowaliśmy kawy nitro. Zainspirowana naszą wycieczką prezentuję Wam dzisiaj kolejne miejsce w Oslo, które powinno się spodobać miłośnikom czarnego trunku, jak również piwa oraz muzyki.

Wspominałam już wcześniej na blogu, że bardzo lubię miejsca o wielofunkcyjnym charakterze, a szczególnie takie, gdzie dobra kawa i muzyka idą ze sobą w parze. Kawiarnia Hendrix Ibsen jest właśnie jednym z takich lokali, gdyż stanowi połączenie baru kawowego, mini browaru i sklepu z używanymi winylami.
Hendrix Ibsen posiada w swoim menu nie tylko najpopularniejsze napoje kawowe, ale również kawę nitro (no. nitrokaffe / nitrogenkaffe) – podobno jako jedyne miejsce (jak dotąd) w Norwegii.

Kawa nitro, której pomysłodawcą jest amerykańska sieć palarni kawy Stumptown, jest parzona na zimno (metodą „cold brew”). Zmielone ziarna zalewa się na noc zimną wodą, następnie odfiltrowywuje oraz nasyca azotem. W wyniku tego procesu powstaje lekko gazowy napój z gęstą, kremową pianą, który wyglądem przypomina ciemne piwo. Kawę nitro podaje się z kostkami lodu, które utrzymują niską temperaturę.

Będąc z wizytą u Ibsena próbowałam zarówno „czystej” kawy nitro, jak i wersji z dodatkiem piwa Porter – w proporcjach 50/50. Uważam, że obydwa warianty są godne polecenia. Warto dodać, że Hendrix Ibsen posiada szeroki wybór piw z różnych mini browarów, więc naprawdę jest tutaj czego próbować… Kawa nitro jest aksamitna w smaku i niesamowicie orzeźwiająca. Myślę, że taki napój może być świetnym ratunkiem na upały.

W Hendrix Ibsen możemy dodatkowo zakupić ziarna kawy z takich palarni jak Supreme Roastworks (Oslo), Kaffa (Oslo), Langøra (Trondheim), Koppi (Helsingborg, Szwecja), Kaffefuglen (Tokio), oraz The Barn i Five Elephant (Berlin), jak również wiele akcesoriów do parzenia oraz serwowania – np. kubki niemieckiej firmy Kaffeeform tworzone w 40% z kawowych fusów.

Tak na marginesie, w Oslo również znajduje się firma (Gruten AS), która zajmuje się przetrwarzaniem kawowych fusów. Resztki z parzenia kawy są sortowane i wykorzystywane do tworzenia nawozu dla roślin oraz takich produktów jak mydła (Grutensåpa) i peelingi (Grutenskrubben) – do zakupienia w wybranych sklepach i kawiarniach w Oslo. W Gruten AS możemy dodatkowo zapisać się na kurs, na którym nauczymy się wykonywać własne mydło z kawowych fusów.

Na koniec warto dodać, że założyciel kawiarni Hendrix Ibsen, barista Kristian Moldskred, posiada również kilka cenionych lokali w Berlinie – m.in. Oslo Kaffeebar oraz Kaschk. Hendrix Ibsen w Oslo istnieje od 2015 roku i składa się aktualnie w sumie z czterech różnych lokali: Hendrix Ibsen, Henrik Ibsen Junior, AETAT oraz Pila. Trzy pierwsze znajdują się tuż obok siebie (w dzielnicy Grünerløkka, tuż obok hali targowej Mathallen), zaś bistro Pila nieco dalej (obok Norsk design- og arkitektursenter). Hendrix Ibsen Junior i Aetat to kombinacja kawiarni i sali do wynajęcia, zaś Pila stanowi połączenie kawiarni i nordyckiego bistro. Możemy wybrać się tam zarówno na śniadanie, jak i na obiad, a przy okazji również poprzeglądać winyle.

Hendrix Ibsen polecam odwiedzić chociażby z uwagi na możliwość spróbowania kawy nitro. A jeśli kawy Wam mało, to w promieniu kilkunastu minut spaceru znajdziecie wiele innych świetnych kawiarni – na czele ze wspomnianym Tim Wendelboe. W hali targowej Mathallen znajdującej się naprzeciwko Ibsena, możecie zakupić moją ulubioną Black Coffee z palarni Solberg & Hansen…

Próbowaliście kawy nitro?
Znacie inne miejsca będące połączeniem kawiarni i browaru albo sklepu muzycznego?

Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo
Hendrix Ibsen, Oslo

1 Comment

  1. marcelina
    October 20, 2017

    Miejsce świetne! Nigdy jeszcze nie spotkałam się taką wersją kawy, do tego kawiarnia wygląda bardzo klimatycznie

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *