Rondane. Trekking po najstarszym norweskim parku narodowym

Rondane
Rondane jest najstarszym norweskim parkiem narodowym. Utworzony został w 1962 roku, zaś w 2003 roku jego obszar został powiększony i zajmuje obecnie 963 km². Rondane leży miedzy dwoma potężniejszymi braćmi – Jotunheimen na zachodzie i Dovre na północy.

Rondane stanowi od dawna inspirację dla wielu malarzy, pisarzy i muzyków. Norweski poeta Aasmund Olavsson Vinje napisał wiersz p.t. „Ved Rondane” zainspirowany pobytem w Rondane, zaś najsłynniejszy norweski kompozytor Edvard Grieg skomponował muzykę do wspomnianego wiersza.
Harald Oskar Sohlberg jest z kolei twórcą obrazu „Vinternatt i Rondane” („Zimowa noc w Rondane”), zwanego również pod nazwą «Vinternatt i fjellene» („Zimowa noc w górach”). Obraz istnieje w kilku wersjach, zaś najlepiej znana została namalowana w 1914 roku i można ją dzisiaj oglądać w Narodowej Galerii w Oslo.

Rondane to raj dla każdego, kto kocha naturę i górskie wędrówki. Na terenie parku znajduje się gęsta sieć szlaków pieszych oraz narciarskich, jak również liczne schroniska turystyczne – zarówno te prowadzone przez DNT (Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne), jak i osoby prywatne.

Najstarszy norweski park narodowy cieszy się dużą popularnością wśród turystów norweskich i zagranicznych. Warto wybrać się tam zarówno na jednodniowy spacer, jak i na dłuższą wędrówkę z nocowaniem pod namiotem, w schroniskach albo samoobsługowych chatkach (po pobraniu klucza od DNT).

Od chatki do chatki

Dwie najbardziej popularne kilkudniowe trasy to tzw. Trekanten (Trójkąt) oraz Rondane på langs (Wzdłuż Rondane).
Oba szlaki posiadają długość 50-60 kilometrów, a poszczególne etapy wędrówki zaplanowane są od chatki do chatki (fra hytte til hytte), więc w razie potrzeby istnieje po drodze możliwość skorzystania z sanitariatów, noclegu lub też zamówienia posiłku dostępnego w menu schroniska.

Trasa „Rondane på langs” rozpoczyna się w Hjerkinn, do którego możemy dojechać pociągiem kursującym między Oslo a Trondheim. W przypadku szlaku „Trekanten” możemy tym samym pociągiem dojechać do miejscowości Otta, a następnie złapać autobus jadący z Otta przez Raphamn i Mysusæter na parking w Spranget, który jest najpopularniejszym punktem startowym dla osób wyruszających na trekking po Rondane.

Najwyższy szczyt Rondane

Prawie cały obszar Rondane leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m., zaś na terenie parku znajduje się 10 szczytów o wysokości ponad 2000 m n.p.m. Większość z nich może stanowić cel każdego ambitnego turysty.
Przy większej ilości czasu warto zatem połączyć wycieczkę po Rondane z wejściem na jedną z gór.
Najwyższym szczytem jest Rondeslottet (2 178 m n.p.m.), zaś możliwości dotarcia również jest kilka.
Jedna z najpopularniejszych i najkrótszych tras prowadzi z chatki Rondvassbu – około 12 km / 8 godzin.

https://www.ut.no/tur/2.18353/
https://www.ut.no/tur/2.3207/

Z Oslo do Rondane na piechotę?

A co jeśli mamy naprawdę dużo czasu i ochotę na prawdziwe wyzwanie? Bardziej wprawieni wędrowcy mogą na przykład wybrać szlak Rondanestien, który prowadzi z Oslo przez Nordmarkę (część Oslomarki) oraz park narodowy Rondane aż do Hjerkinn w parku Dovre – ponad 400 kilometrów!

Możliwości jest cała masa. Wystarczy skorzystać z serwisu ut.no i wybrać trasę dostosowaną do ilości czasu oraz własnych możliwości.

Dwa dni w Rondane

W Rondane spędziliśmy dwa dni w lipcu i był to nasz pierwszy trekking w tym rejonie. Wycieczkę rozpoczęliśmy we wspomnianym wcześniej Spranget, skąd żwirową drogą udaliśmy się pieszo (można także skorzystać z rowerów) do pierwszego schroniska – Rondvassbu (ok. 5 km).

Chatka Rondvassbu zbudowana została w 1903 roku i leży na wysokości 1173 metrów. Od 1929 roku należy do DNT. Cechuje ją piękne położenie – pomiędzy górami i nad jeziorem Rondvatnet, od którego z resztą pochodzi nazwa parku narodowego Rondane.
Rondvassbu posiada dodatkowo bardzo dobre zaplecze sanitarne, możliwość noclegu wewnątrz lub wykupienia miejsca na niewielkim polu namiotowym, jak również posilenia się przed dalszą podróżą. Istnieje również możliwość wypożyczalnia kajaków, rowerów i wykupienia zorganizowanych wycieczek górskich. Osoby posiadające przy sobie kartę DNT otrzymają zniżki.

Podczas miesięcy letnich (od końca czerwca do połowy września) Rondvassbu oferuje również możliwość wykupienia rejsu (2-3 kursy dziennie) łodzią M/S Rondejenta, która w 15 minut transportuje wędrowców na drugi brzeg jeziora Rondvatnet. Takie rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na przejście z Rondvassbu do kolejnej chatki – Dørålsæter – z około 7 do 5 godzin. Sama podróż łodzią jest miłym relaksem, a swoją drogą jest to najwyżej położona w Europie Północnej trasa wodna (Nord Europas høyest beliggende båtrute). Bilety możemy kupić w Rondvassbu, a godziny kursowania łodzi sprawdzić wcześniej na stronie internetowej.

Po przepłynięciu na drugi brzeg Rondvatnet wyruszyliśmy w stronę Dørålsæter, a konkretnie dwóch chatek „dolnej” i „górnej” – Nedre i Øvre Dørålsæter. Oba schroniska należą do osób prywatnych, ale posiadając kartę DNT również otrzymamy zniżkę w przypadku chęci skorzystania z noclegu lub wyżywienia.
Do Øvre Dørålsæter dotarliśmy dość późnym wieczorem. Na miejscu poprosiliśmy jedynie o napełnienie butelek z wodą, zaś namiot zdecydowaliśmy się rozbić „na dziko” poza terenem schroniska.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był trekking z powrotem do chatki Rondvassbu oraz na parking w Spranget, skąd dokładnie tak samo jak pierwszego dojechaliśmy autobusem do Otta, a tam złapaliśmy pociąg z powrotem do Oslo.

Plan zakładał spędzenie na miejscu nieco więcej czasu, ale z powodu komplikacji zdrowotnych musieliśmy wrócić do Oslo wcześniej niż początkowo planowaliśmy. Niemniej jednak przeszliśmy fragment szlaku „Trekanten” i chociaż wycieczka była niezbyt długa, to obfitowała w masę pozytywnych wrażeń, pięknych widoków, miłych spotkań i przede wszystkim na dwa dni odcięliśmy się kompletnie od cywilizacji w czym dodatkowo pomógł nam brak zasięgu w telefonach

W drodze ze Spranget do Rondvassbu
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia

Rondvassbu
Rondane - Norwegia

Rondejenta
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia

W drodze do Dørålsæter
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia

Dørålsæter
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia

W drodze z Dørålsæter do Spranget
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia
Rondane - Norwegia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *