Letnie wspomnienia z wysp na Bunnefjorden

Letnie wspomnienia z wysp na Bunnefjorden

Zaledwie 8 kilometrów od centrum Oslo, na obszarze Oslofjordu zwanym Bunnefjorden znajduje się kilka urokliwych wysp. Największe z nich to Langøyene, Malmøya, Ulvøya, Ormøya, Gressholmen og Husbergøya.
Podczas minionego lata odwiedziliśmy trzy z nich (Malmøya, Ulvøya, Ormøya) i spodobała nam się panująca na nich sielska atmosfera sprzyjająca wakacyjnemu relaksowi.

Na wymienione wyspy można dotrzeć komunikacją miejską – podobnie jak w przypadku innych wysp położonych na Oslofjordzie, o których pisałam wcześniej. Różnica jest jednakże taka, że w tym przypadku podróż możliwa jest nie łodzią, lecz autobusem z Jernbanetorget – dworca kolejowego w centrum Oslo.

Wyspę Ulvøya łączy ze stałym lądem (a konkretnie trasą E18 – Mosseveien) efektowny most Ulvøybrua z 1928 roku. Jest on dość wąski i pozwala tylko na ruch w jedną stronę (na przemian), więc przejeżdżający tą drogą sporadycznie autobus jest dość unikalnym widokiem.

Ulvøybrua

Ulvøybrua

Ulvøybrua

Przed wybudowaniem mostu Ulvøya była mało wykorzystywana, zaś aktualnie zamieszkuje ją około 1000 osób. Na wyspie znajduje się również kilka rzadko występujących w Norwegii roślin, a spora część lokalnej flory to gatunki roślin zagrożone wyginięciem.

Ulvøya

Ulvøya jest jednak najbardziej znana z piaszczystej plaży Sydstranda znajdującej się na południowym krańcu wyspy. Plaża jest jedną z tych w Oslo, które uważane są za najbardziej przyjazne dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest czysta i bezpieczna, a w pobliżu znadują się toalety, prysznice, kiosk i sklep. Tego dnia nie skorzystaliśmy jednakże z możliwości kąpieli, gdyż w planie mieliśmy jeszcze wizytę na innych wyspach, a te spodobały nam się jeszcze bardziej.

Z Ulvøya powędrowaliśmy w kierunku wyspy Ormøya, ale po drodze odwiedziliśmy małą wysepkę Padda (zwaną także Skilpadda) znajdującą się pomiędzy stałym lądem, a pozostałymi trzema wyspami – Ulvøya, Malmøya i Ormøya. Wysepka otoczona jest drewnianym, pływającym molo, przy którym zacumowane są łódki i do tego właściwie sprowadza się jej funkcja

Skilpadda

Skilpadda

Skilpadda

Skilpadda

Przechodząc przez kolejny most Ormsund bru (przy którym również znajduje się niewielkie kąpielisko – Ormsund) znaleźliśmy się na wyspie Ormøya.
Znajduje się na niej 120 gospodarstw domowych o rozmaitym charakterze – od willi szwajcarskich do domków szeregowych z 1970 roku, jak również kościół Ormøy z 1892 roku.

Ormsund bru

Ormsund bru

Szlak prowadzący wzdłuż wybrzeża nie jest zbyt długi, więc po krótkim spacerze udaliśmy się kolejnym mostem na ostatnią wyspę – Malmøya, na której spędziliśmy zdecydydowanie najwięcej czasu.

Ormøya

Ormøya

Ormøya

Na Malmøya znajduje się około 180 gospodarstw, jednakże drogi są bardzo wąskie, wiele z nich jest prywatnych, a parkowanie jest zabronione.

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Znaczna część wyspy jest pod ochroną od 1979 roku z uwagi z uwagi na aspekt botaniczny (na wyspie znajduje się jeden z większych lasów sosnowych w części Indre Oslofjord oraz 12 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem) oraz zamieszkujące to miejsce liczne gatunki ptaków.
Wyspa posiada także duże znaczenie geologiczne oraz dobrze zachowane skamieniałości, które są przedmiotem wielu badań. W związku z tym zabronione jest zbieranie kawałków skał czy też roślin, a spacerując należy zachować ostrożność, aby nie zakłócić życia żyjących na wyspie ptaków.

Początkowo na Malmøya wyodrębniono siedem obszarów chronionych, zaś cztery z nich zostały w 2008 roku połączone w jeden, duży rezerwat przyrody – Malmøya og Malmøykalven naturreservat.

Na wyspie znajduje się kilka niewielkich kąpielisk, sklep spożywczy – Malmøya Mat & Grill oraz plac kempingowy – Solvik Camping, jednakże grillowanie czy rozpalanie ognisk nie jest dozwolone.

Tuż obok przystanku autobusowego rozpoczyna się przyjemy szlak. Leśna ścieżka oraz drewniane schody prowadzą nieco pod górę do skromnego punktu widokowego, zaś idąc dalej dotrzemy do wspomnianego Malmøya naturreservat.

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Malmøya

Z odwiedzonych wysp na Bunnefjorden to właśnie Malmøya, poza możliwością kąpieli i relaksu, umożliwia zorganizowanie najciekawszego spaceru. Zwiedziliśmy tylko fragment wyspy, ale dzięki temu jest dodatkowa motywacja, aby nie raz jeszcze urządzić sobie taką wycieczkę, niekoniecznie latem, gdyż myślę, że zimowa odsłona wysp również może przypaść mi do gustu.

Planując wizytę na wyspach warto zapoznać się ze stroną oslofjorden.com, na której znajdują się przydatne wskazówki.

Wyspy na Oslofjorden
Źródło: www.bymiljoetaten.oslo.kommune.no

Na zakończenie polecam jeden z filmów typu time-lapse wspominanego już wcześniej wielokrotnie RustadMedia – nakręcony na wyspie Ulvøya.

15 Comments

 1. Monika
  November 10, 2014

  Niesamowicie urocze miejsca! Ja uwielbiam takie klimaty, jak zapewne zauważyłaś

  Reply
 2. Zu.
  November 10, 2014

  Ja wiem, że nudna jestem i się strasznie powtarzam, ale napiszę to jeszcze raz: ładnie tam macie w tej Norwegii!

  Reply
 3. Travelling Milady
  November 10, 2014

  Uwielbiam te strony, moim marzeniem jest zjechać je wzdłuż i wszerz. Mam nadzieję, że będzie mi dane. Pozdrawiam.

  Reply
 4. Agnieszka F.
  November 10, 2014

  Ja bym się nie obraziła, jakbym mogła zamieszkać sobie na takiej wysepce

  Reply
  1. Marta
   November 12, 2014

   Ja w sumie też, chociaż akurat w Oslo mam upatrzonych kilka innych “wymarzonych” miejsc do zamieszkania

   Reply
 5. mopswkuchni
  November 10, 2014

  Bardzo bym chciała pojechać kiedyś do Norwegii. Może przygotujesz coś norweskiego zainspirowana tą podróżą? Zapraszam do mojej akcji Kuchnia skandynawska 2014

  Reply
 6. Marcelina
  November 11, 2014

  Piękne miejsce! I te małe domki, urocze
  Widoki z tego mostu pewnie robią niesamowite wrażenie, nic tylko pozazdrościć

  Reply
 7. Ajka
  November 11, 2014

  Piękne, ale brakuje mi przepisu

  Reply
  1. Marta
   November 12, 2014

   Oj! Faktycznie, zapomniałam. Przepis to: łapiemy autobus nr 85 z centrum Oslo i po 20 minutach jesteśmy na miejscu

   Reply
   1. Ajka
    November 14, 2014

    O, to super szybkie danie :))

    Reply
 8. Voyagedegustacje
  November 16, 2014

  Marta a jak postęp z językiem? Jestem bardzo ciekawa:) pozdrawiam, serdeczności

  Reply
  1. Marta
   November 16, 2014

   Aniu, fajne pytanie Dzięki temu, że naukę norweskiego zaczęliśmy długo przed przeprowadzką do Oslo, to na szczęście nie jest z tym najgorzej. Ogólnie dogaduję się bez większych problemów, codziennie czegoś nowego się uczę, chociaż na pewnym etapie te postępy językowe bywają ledwo zauważalne i bywa, że jestem podłamana, bo wydaje mi się, że powinnam robić większe postępy Największą trudność sprawia wymowa i rozmaitość dialektów, bo bywa, że raz rozumiem wszystko, a bywa i tak, że prawie nic – zależy, z jakiego miejsca w Norwegii pochodzi rozmówca Bywa ciężko, ale nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać jak najwięcej, oglądać norweskie filmy i seriale, czytać po norwesku co tylko się da, rozmawiać ze sobą w tym języku itp. i mieć nadzieję, że poczucie komfortu językowego przyjdzie jak najszyciej

   Reply
   1. Voyagedegustacje
    November 17, 2014

    Jesteś dla mnie chodzącym przykładem, że człowiek nauczy się każdego języka, jeśli tylko chce. Ja ostatnio oglądałam film, jeszcze dalej niż północ i muszę powiedzieć, że ledwo rozumiałam dialekt regionu Nord-Pas-de-Calais, jednak praktyka czyni mistrza serdeczności

    Reply
 9. Beata
  November 16, 2014

  Zdjęcia piękne. Moja Córka tak marzy o wakacjach w Norwegii, a ja człek ciepłolubny coś nie mogę się zdecydować;) No i chyba ceny trochę tam odstraszają?

  Reply
 10. Edyta
  November 17, 2014

  Pięknie…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *