Gaustatoppen 1883. 1/6 Norwegii w ciągu jednego dnia.

Gaustatoppen
Gaustatoppen (1883 m n.p.m.) to najwyższa góra norweskiego regionu Telemark. Wielu uważa, że widok ze szczytu jest najwspanialszy w całym kraju, bowiem przy dobrej pogodzie i dobrej widoczności widać aż 1/6 kontynentalnej Norwegii, co odpowiada 60 000 km².

Szlak prowadzący na Gaustatoppen (zwany także po prostu Gausta) to jeden z popularniejszych celów wycieczek górskich w Norwegii, odwiedzany przez ponad 40 000 osób rocznie. Plan „zdobycia” Gausta mieliśmy w planach od dość dawna, zaś w minioną niedzielę, korzystając z wyjątkowo pięknej pogody, postanowiliśmy wreszcie ten cel zrealizować.

Gaustatoppen położony jest między miejscowościami Rjukan i Tuddal, na terenie Tinn Kommune. Podróż w jedną stronę z Oslo samochodem zajmuje ok. 2,5 godziny. Alternatywnym sposobem dojazdu jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Autobusem Rjukanekspressen dojedziemy z Oslo do Rjukan, skąd w sezonie możemy złapać autobus Fjellbussen dojeżdzający na parking w Stavsro (1200 m n.p.m.), gdzie zaczyna się droga na szczyt.

Tras prowadzących na górę jest kilka (między innymi z samego Rjukan), ale ten ze Stavsro należy do najpopularniejszym i jednocześnie najłatwiejszych. Wejście na szczyt wg serwisu ut.no powinno zająć średnio 3 godziny, zaś zejście ok. 2 godzin (4,4 km w jedną stronę). Nam cały trekking zajął dokładnie 5 godzin, ale warto dodać, że około 1,5 godziny spędziliśmy na samym szczycie. Samo podejście z krótkimi przystankami na zdjęcia to w naszym przypadku niecałe 2 godziny – ten wynik to oczywiście efekt dobrej kondycji uczestników wycieczki Tak czy inaczej szlak nie jest trudny, a różnica wysokości do pokonania jest w sumie niewielka. Jedynym drobnym wyzwaniem okazał się zalegający w kilku miejscach lód, co wymagało od nas większej ostrożności i skupienia. Warto mimo wszystko pamiętać o wygodnych butach za kostkę celem zabezpieczenia się przez urazami, o które nietrudno, kiedy większość drogi składa się z dużych kamieni.

Na szczycie Gaustatoppen znajduje się radiowa stacja przekaźnikowa, a nieco poniżej (1860 m n.p.m.) Gaustatoppen turisthytte (inaczej Gaustahytta) – chatka prowadzona przez DNT. Hytta oferuje zimne i ciepłe napoje, przekąski oraz możliwość noclegu. Świeże, chrupiące gofry z dżemem były warte odstania w kolejce! Pogodę mieliśmy tego dnia idealną, wiec zarówno widoki po drodze, jak i panorama ze szczytu była naprawdę imponująca.
Rekomendujemy pokonanie trasy pieszo w obie strony, jednakże mniej wprawieni wędrowcy mogą skorzystać z kolejki szynowej Gaustabannen (trasa wiedzie wewnątrz góry), która w 15 minut pokonuje 850 metrów. Z punktu końcowego kolejki pozostaje już tylko 82 metry na szczyt.
http://www.gaustabanen.no/en

Trekking na Gausta to idealny pomysł na jednodniowy wypad z Oslo, który polecamy szczególnie przy sprzyjającej pogodzie i najlepiej nieco poza turystycznym sezonem.
Ciekawym pomysłem może być również wzięcie udziału w organizowanym co roku trekkingu na Gaustatoppen 17. maja – z okazji Święta Narodowego.
Inna nietypową okazją może być grupowy trekking pt. Nocna wędrówka na Gaustatoppen (Nattevandring på Gaustatoppen) organizowany pod koniec lata przez Norad (Norweska Agencja Współpracy Rozwojowej) i DNT. Uczestnictwo jest darmowe, zaś w zeszłym roku w nocnej wycieczce na szczyt wzięło udział ponad 5000 osób.

Jadąc z Oslo do Rjukan możemy odwiedzić przy okazji kilka innych miejscowości takich jak Kongsberg czy Notodden, zobaczyć największy kościół klepkowy w Norwegii (Heddal stavkirke) oraz zatrzymać się nad urokliwym jeziorem Tinnsjå – trzecim pod względem głębokości w Europie.

Trekking na szczyt Telemarku można połączyć ze zwiedzaniem miejscowości Rjukan, która znana jest przede wszystkim z dwóch powodów – ze swojego „słonecznego problemu” oraz wydarzeń mających miejsce podczas drugiej wojny światowej.

Położenie miejscowości w dolinie między górami sprawia, że zimą praktycznie nie dociera tam słońce. W 1928 roku, firma Norsk Hydro sfinansowała budowę kolejki linowej Krossabanen, która prowadzi na górę Gvepseborg (886 metrów n.p.m), co miało zapewnić mieszkańcom możliwość korzystania z promieni słonecznych. Krossobanen jest najstarszą kolejką linową w Europie Północnej. W 2013 roku zainstalowano również pierwsze w kraju lustro odbijające promienie słoneczne, dzięki czemu mieszkańcy Rjukan mogą wreszcie cieszyć się słońcem w ciągu całego roku.

W Rjukan odbyła się jedna z największych akcji sabotażowych podczas drugiej wojny światowej. Norweskie zakłady Norsk Hydro zlokalizowane w Rjukan (hydroelektrownia Vemork) produkowały tzw. ciężką wodę na skalę przemysłową. Niemcom była ona niezbędna do producji bomby atomowej, dlatego w 1940 roku przejęli fabrykę. Dowództwo alianckie próbowało uniemożliwić Niemcom produkcję ciężkiej wody przeprowadzając akcje sabotażowe. W 1944 roku norweskim żołnierzom udało się na wspomnianym jeziorze Tinnsjå zatopić prom kolejowy SF Hydro pływający między Mæl i Tinnoset, a tym samym biorący udział w transporcie ciężkiej wody do Rzeszy. Na podstawie tej historii powstał norweski serial pt. “Bitwa o ciężką wodę” (Kampen om tungvannet) oraz brytyjski dramat wojenny „Bohaterowie Telemarku” (The Heroes of Telemark).

God tur til Gaustatoppen!

Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen

Jezioro Tinnsjå, na którego dnie spoczywa prom SF Hydro

Tinnsjå

Heddal stavkirke, największy w Norwegii kościół klepkowy

Heddal stavkirke
Heddal stavkirke
Heddal stavkirke

Mæl nad jeziorem Tinnsjå

Mæl
Mæl

6 Comments

 1. Kasia
  August 4, 2018

  Bardzo fajny artykuł! Długo szukałam czegoś co a naprowadziłoby mnie jak i kiedy najlepiej wybrać się na ten szczyt i ten artykuł okazał się strzałem w dziesiątkę! Bardzo dziękuje! W następna sobotę się wybieramy! 😊

  Reply
  1. Marta
   August 7, 2018

   Cieszę się Udanej wycieczki!

   Reply
 2. Paweł
  July 2, 2019

  Cześć,
  Wybieram się na Gausta w najbliższą sobotę. Dzięki za ten wpis i za kilka logistycznych tipsów. Ciekawy blog tak w ogóle. Będę musiał się kiedyś skusić na któryś z Twoich przepisów

  Reply
  1. Marta
   July 18, 2019

   Udanej wycieczki!

   Reply
 3. Piotrek
  August 16, 2019

  Hej,
  czy macie do polecenia jakiś kemping blisko punktu początkowego wspinaczki od tej łatwiej strony Stavsro?
  NA początku przyszłego tygodnia starujemy do Norwegii małym camperem:)

  Reply
  1. Marta
   September 8, 2019

   Hej, niestety nie nocowaliśmy nigdzie w tej okolicy – robiliśmy jednodniówkę z Oslo. Udanej podróży!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *