Bolo do caco. Chleb z wyspy Madera z masłem czosnkowo-pietruszkowym

Bolo do caco

Często wracam pamięcią do smaków, które poznałam na Maderze i marzy mi się ponowne odwiedzenie tej portugalskiej wyspy przede wszystkim ze względu na piękną przyrodę, idealny klimat i niezapomniane wrażenia kulinarne. Pisałam już wcześniej o owocach i deserze z marakui, o szaszłykach mięsnych espetada, jak również miejscowych alkoholach i słynnym drinku Nikita. Pieczywo Bolo do caco to kolejny lokalny specjał, którego nie można przegapić podczas podróży na Maderę.

Bolo do caco posiada najprawdopodobniej arabskie pochodzenie, a jego nazwa nawiązuje do tradycyjnej metody pieczenia na płaskim bazaltowym kamieniu („caco” po portugalsku). „Bolo” oznacza ciasto, aczkolwiek bolo do caco przypomina bardziej rodzaj chleba w kształcie okrągłego, płaskiego placka. Chleb przygotowywany jest z zaledwie kilku składników – mąki, wody i drożdży (czasem na zakwasie) i najczęściej z dodatkiem słodkich ziemniaków.

Bolo do caco jest specjałem typowym dla Madery, ale podobno można go również znaleźć na znajdującej się nieopodal wyspie Porto Santo. Serwowany jest zarówno na przydrożnych straganach, jak i w restauracjach specjalizujących się w lokalnej kuchni, jako przystawka albo dodatek do głównego dania. Podawany jest na ciepło, najczęściej z masłem czosnkowym oraz natką pietruszki. Maderskie pieczywo bywa także wykorzystywane do przygotowania kanapek z rozmaitymi mięsami (np. z chorizo, boczkiem albo stekiem – kanapka Prego no Bolo do Caco), jak również serami, rybami i owocami morza.

Chleb z Madery – Bolo do caco

/na 4 chlebki/

  • 500 g mąki pszennej (ok. 3 szklanki)
  • 250 ml lekko ciepłej wody (ok. 1 szklanki)
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 duży słodki ziemniak
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  1. Obierz ziemniaki, pokrój na mniejsze kawałki, ugotuj do miękkości, rozgnieć na puré i odstaw do przestygnięcia.
  2. Przygotuj drożdżowy zaczyn. Drożdże pokrusz do miseczki, zasyp cukrem i zalej 1/2 szklanki ciepłej wody. Dodaj łyżkę mąki i dokładnie całość wymieszaj. Odstaw mieszankę na kilkanaście minut w ciepłe miejsce aż drożdże zaczną pracować. Mieszanka powinna nabrać konsystencji gęstej śmietany.
  3. Wymieszaj mąkę z solą, dodaj puré z batata, zaczyn drożdżowy i pozostałą część wody.
  4. Wymieszaj całość dokładnie i ugnieć ciasto dłońmi. Z ciasta ulep kulkę i przełóż ją do miski. Miskę przykryj folią spożywczą albo ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 1-2 godziny, aby ciasto urosło (powinno podwoić swoją objętość).

  5. Podziel ciasto na cztery równe części i z każdej porcji uformuj okrągły, płaski placek (dodaj trochę mąki jeśli ciasto będzie się kleiło do rąk) przy pomocy dłoni i wałka do ciasta.
  6. Piecz chlebki na dobrze rozgrzanej suchej patelni, na średnim ogniu kilka minut z każdej strony (chlebek powinien zarumienić się i delikatnie urosnąć). Placki możesz rónież upiec w piekarniku na rozgrzanym kamieniu do pizzy (polecam!)
  7. Serwuj ciepłe z masłem czosnkowym i posiekarną natką pietruszki albo masłem czosnkowo-pietruszkowym.

Masło czosnkowo-pietruszkowe

  • 150g masła w temperaturze pokojowej
  • 2 garści świeżej natki pietruszki
  • 3 ząbki czosnku (obrane i wyciśnięte)
  • szczypta soli

Zblenduj lub wymieszaj dokładnie masło, wyciśnięty czosnek, pietruszkę i sól. Masło przełóż do misek i wstaw do lodówki żeby stwardniało. Masło możesz również zawinąć w folię spożywczą, uformować dowolny kształ (np. wałek), a kiedy masło stwardnieje, pokroić je na kawałki.
Masło czosnkowo-pietruszkowe możesz podawać do dowolnego pieczywa (na przykład Bolo do caco), jak również mięsa i warzyw.

Chleb z Madery. Bolo do caco
Chleb z Madery. Bolo do caco
Chleb z Madery. Bolo do caco
Chleb z Madery. Bolo do caco

5 Comments

  1. Karmel-itka
    May 5, 2018

    Ten przepis jest świetny!

    Reply
  2. Edyta
    May 19, 2018

    Bardzo dobrze wytłumaczone. Dziękuje za przepis. Bolo do Caco jest przepyszny, jak dla mnie niezastąpiony przy delektowaniu się dobrą porcją lapas, nie ma BdC, nie ma lapa s:) Pozdrawiam

    Reply
  3. Grash
    January 7, 2019

    Jedno “ale” – maderyjskie BdC nie są takie żółte, te które jadłam (czy to ze sklepu, czy z przydrożnych lokali) były raczej “białe”. Możliwe, że jednak nie dodają batatów? W każdym bądź razie, ciasto rośnie mi w misce – ciekawa jestem smaku:)

    Reply
    1. Marta
      January 11, 2019

      Te, które my jednliśmy na Maderze również były “białe”, ale później wyczytałam, że zdarza się także wersja z batatami. Uznałam więc, że warto zaeksperymentować

      Reply
      1. Lar
        October 29, 2021

        Są białe, ponieważ słodkie ziemniaki z Madery są jasne. Nie spotkałam się z takimi w naszych sklepach, więc ten batat to chyba jedyna opcja.

        Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *