Arashiyama. Posłuchaj ciszy

Arashiyama, Kioto, Japonia

Dzielnica Arashiyama położona na zachodnich obrzeżach Kioto, stanowi dla wielu osób odwiedzających dawną stolicę Japonii, punkt obowiązkowy na liście miejsc do odwiedzenia. Po wyjściu ze stacji kolejowej większość kieruje swoje kroki do tych samych miejsc – w stronę słynnego lasu bambusowego, świątyni Tenryū-ji lub Daikaku-ji, ewentualnie nad rzekę Katsura przejść zabytkowym mostem Tōgetsukyō oraz do Parku Małp Iwatayama.

Podczas naszej pierwszej wizyty planowaliśmy postąpić podobnie, ale żar lejący się wówczas z nieba nie sprzyjał niestety spacerowaniu. Po krótkiej przechadzce ścieżką prowadzącą przez bambusowy las oraz przejściu zabytkową ulicą Saga Toriimoto resztę czasu spędziliśmy na odpoczynku nad rzeką Katsura. Las bambusowy nie trafił na naszą listę najpiękniejszych miejsc w Kioto, niemniej jednak założyliśmy sobie, że jeszcze kiedyć wrócimy do Arashiyamy na dłuższy spacer.

Na kolejną okazję nie musieliśmy długo czekać, gdyż po niecałych dwóch latach, tym razem zimą, udaliśmy się do Arashiyamy ponownie. Tym razem nie mieliśmy żadnych konkretnych oczekiwań ani planu, jednakże nie po raz pierwszy w Japonii (zresztą w kilku innych miejscach również) przekonaliśmy się, że im mniej planu tym leiej.

Spacerując po okolicy w spontanicznie obieranych kierunkach znaleźliśmy wiele miejsc, które zachwyciły nas charakterem i widokami, a na koniec trafilśmy nawet do innego, bambusowego lasu, w którym nie spotkaliśmy nikogo i gdzie panowała zgoła inna atmosfera niż w tym najsłynniejszym.
Początek naszej drugiej wizyty wyglądał typowo – podążyliśmy szybkim krokiem w kierunku ścieżki Sagano prowadzącej przez Sagano Bamboo Forest. Pomimo braku śniegu chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda to miejsce o innej porze roku. Próbowaliśmy upolować kilka kadrów z promieniami słońca przedzierającymi się pomiędzy bambusowymi pniami i wysokimi wierzchołkami drzew na tle niebieskiego nieba oraz dostroić uszy do dźwięku kołyszących się na wietrze drzew.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Zajrzeliśmy również do znajdującego się na obrzeżach lasu niewielkiego chramu Nonomiya otoczonego ogrodem pełnym bujnego, zielonego mchu. Głównym bóstwem czczonym w sanktuarium jest bogini Nonomiya, znana również jako Amaterasu lub Bogini Słońca. Chram jest popularny szczególnie wśród kobiet przybywających tutaj modlić się o szczęście małżeńskie, ciążę i bezproblemowy poród. Swoje życzenia wypisać można na tabliczce ema w kształcie serca albo z wizerunkiem kobiety ubranej w strój z okresu Heian (794 – 1185). Nonomiya słynie ponadto z tego, że pojawia się w powieści Genji Monogatari (Opowieści o Genjim) napisanej w okresie Heian przez słynną japońską pisarkę Murasaki Shikibu. Chram Nonomiya był wówczas miejscem, do którego przybywały kolejne cesarskie księżniczki w celu oczyszczenia przed podróżą do Sanktuarium Ise w prefekturze Mie (najważniejszej szintoistycznej świątyni w kraju) oraz podjęciem obowiązków jako przedstawicielki rodziny cesarskiej.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Las bambusowy i chram Nonomiya zdecydowanie warte są odwiedzenia, aczkolwiek tłum zwiedzających szybko potrafi tam zmęczyć. W poszukiwaniu spokojniejszych miejsc udaliśmy się w kierunku parku Kameyama. Podążając za kolejnymi drogowskazami dotarliśmy na punkt widokowy Arashiyama Observation Deck skąd mogliśmy podziwiać widok na zielone górzyste tereny otaczające Arashiyamę, płynący w dole strumień i okoliczne, drewniane zabudowania. Z drugiej strony wzniesienia widoczna była panorama Kioto, które wydawało się znajdować tak daleko, jakbyśmy w jakiejś małej, odległej miejscowości, a nie w jednej z dzielnic miasta.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Z parku Kameyama poszliśmy się na spacer ulicą Saga Toriimoto, która w dużej mierze zachowała swój wygląd, klimat i architekturę Japonii z okresu Meiji (1868-1912) – pomijając rzecz jasna wszechobecne automaty z napojami…
Przechadzając się Saga Toriimoto można przy odrobinie wyobraźni poczuć się jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wiele budynków to tradycyjne machiya (domy miejskie), które dawniej służyły jako prywatne rezydencje. W części z nich znajdują się obecnie kawiarnie, restauracje oraz sklepy z rękodziełem. Co chwilę mieliśmy ochotę gdzieś wstąpić – niekoniecznie w celu zakupów, ale nacieszenia wzroku kolejnymi, oryginalnymi pamiątkami.
Do wizyty w sklepie Koto-en zachęcił nas stojący przed wejściem komitet powitalny złożony z kilku uroczych posągów tanuki. W środku znaleźliśmy dużo więcej „szopopodobnych” towarzyszy, a do tego sowy, żaby i inne porcelanowe wyroby od filiżanek po doniczki. Do Adashino Iwai weszliśmy pooglądać różnego rodzaju dekoracyjne i praktyczne przedmioty wykonane z bambusowego drewna, zaś wyszliśmy z zestawem pięknie pachnących kadzideł i olejków. Szczególnie intrygująca była wystawa sklepu Adashino Mayumura sprzedającego wyroby rzemieślnicze wykonane z kokonów jedwabników.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Kiedy byliśmy już niedaleko końca drogi znaleźliśmy się u podstawy schodów prowadzących do buddyjskiej świątyni Adashino-Nembutsu-ji. Miejsce to położone jest na niewielkim wziesieniu i jest nieco oddalone od głównego obszaru turystycznego. Adashino Nenbutsuji została założona w 811 roku przez słynnego mnicha Kobo Daishi, który zapoczątkował tradycję układania kamiennych figur reprezentujących dusze zmarłych. Na terenie świątyni znajduje się tysiące kamiennych posągów postawionych ku pamięci osób, które umarły samotne nieposiadając krewnych, którzy mogliby o nich pamiętać. Każdego lata w świątyni odbywa się ceremonia zwana „Sento Kuyo”, poświęcona duchom zmarłych, a kamienne posągi są oświetlone świecami. To właśnie tutaj, na terenie Adashino-Nembutsu-ji znajduje się mały bambusowy las, który przy odrobinie szczęścia można mieć cały dla siebie.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Przed powrotem na stację kolejową starczyło nam jeszcze czasu, żeby wstąpić do świątyni Nison-in. Miejsce jest położone na zboczu góry Ogura i należy do sekty buddyjskiej Tendai. Formalna nazwa świątyni to Ogurayama Nison-in Kadaiji. Nazwa Nison-in nawiązuje do dwóch buddyjskich posągów (Shaka Nyorai i Amida Nyorai), które przechowywane są w sali głównej. Świątynia została zbudowana po raz pierwszy w latach 834 – 848 na polecenie cesarza Sagi i zbudowany przez wielkiego kapłana Jikaku-Daishi. Nison-in słynie ze starożytnego cmentarza, na którym znajdują się groby cesarzy i członków arystokracji. Jesienią miejsce to przyciąga ponoć ogromną liczbę odwiedzających chętnych do podziwiania jesiennych liści. Podczas naszej zimowej wizyty dane nam było cieszyć się panującym tam spokojem i ciszą. Z pewnością spędzilibyśmy tam więcej czasu, gdyby nie fakt, że zbliżała się godzina zamknięcia.

Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia
Arashiyama, Kioto, Japonia

Arashiyama, Kioto, Japonia

Druga wizyta w Arashiyamie utwierdziła nas w przekonaniu, że lubimy wracać do wcześniej odwiedzonych miejsc i starać się spojrzeć na nie z innej perspektywy, bez sugerowania się przewodnikami i rekomendacjami innych, ale kierując się wyłącznie własną intuicją.

Listen to the silence
On the foot of Mount Ogura,
you will encounter the silence of Nison-in Temple.
True silence is not soundless.
Through the maple and cherry blossom lined approach,
awaits the forgotten sounds of silence.
The rustling of trees, chirping birds and flowing water.
Immerse yourself in the tranquil flow of time at Nison-in
and adore the timeless sounds of nature.

Źródło: nisonin.jp

1 Comment

  1. Karol
    June 3, 2020

    Żar z nieba potrafi dopiec Dzięki za wpis.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *