Ålesund. Secesyjna perła na wodzie

Ålesund, Aksla, Sukkertoppen

Ålesund, tak jak wiele innych norweskich miast, cechuje przepiękne położenie – na kilku wyspach połączonych ze sobą mostami oraz podwodnymi tunelami. Dużo mniej typowa jest natomiast zabudowa Ålesund…

Centrum miasta zdominowane jest przez ceglane budynki w secesyjnym stylu. Kolorowe kamienice, o indywidualnym charakterze, często z dekoracyjnymi basztami i wieżyczkami przywodzą klimat romantycznych baśni…

Osobliwy styl tutejszej architektury to następstwo wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1904 roku i był jednym z największych w Norwegii. Ogień zniszczył wówczas około 850 domów, a około 10.000 ludzi straciło cały swój dobytek. Ogień szalał przez kilkanaście godzin, ale jakimś cudem tylko jedna osoba straciła życie. Ålesund otrzymało wówczas pomoc z całego kraju oraz z zagranicy – szczególnie od cesarza niemieckiego Wilhelma II, który zdecydował się wesprzeć odbudowę miasta w modnym wówczas stylu secesji.

Inną charakterystyczną cechą Ålesund sa wznoszące się w górę i w dół uliczki. Nasz kolega, który pochodzi właśnie z tego miasta użył porównania do San Francisco. Porównanie oczywiście bardzo na wyrost choćby z racji wielkości SF, ale rzeczywiście tutejsze ukształtowanie terenu wydaje się nieco bardziej zróżnicowane niż w wielu innych, odwiedzonych wcześniej norweskich miastach.

Aksla – punkt obowiązkowy

Panoramę Ålesund najlepiej podziwiać ze wzgórza Aksla (189 m n.p.m.). Na górę prowadzą schody liczące 418 stopni, a trasa startuje z parku miejskiego (Byparken).
Obecna wersja trasy została oficjalnie otrwarta 16 maja 2015 roku po dziewięciu miesiącach prac budowlanych. Poprzednia wersja schodów mających 130 lat wymagała mianowicie renowacji z uwagi na ich pogarszający się stan.

Nowe schody są ponumerowane, mają antypoślizgową powierzchnię i posiadają oświetlenie LED, a więc mogą być również stosowane po zmroku. Niektóre z kamiennych, oryginalnych odcinków zostało jednak pozostawionych i zabezpieczonych.

Na trasie przewidziano również kilka miejsc do odpoczynku z drewnianymi ławkami, na których można przysiąść jeśli komuś zabraknie tchu ;). W połowie drogi prowadzącej na górę dobudowano również niewielką platformę widokową Byrampen (94 m n.p.m.). Na szczycie Aksla znajduje kawiarnia Fjellstua oraz punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i okolicznych wysp. Z tego miejsca można również udać się dalej na trekking jedną z tras prowadzących po okolicznych wzgórzach.

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Aksla, Ålesund

Sukkertoppen – cukrowy wierzchołek

Aksla jest najpopularniejszym punktem widokowym, ale najpopularniejszym górskim trekkingiem w okolicy Ålesund jest Sukkertoppen (zwany również Hessaklimpen) (314 m n.p.m). „Cukrowy wierzchołek” położony jest na wyspie Hessa połączonej mostem z wyspą Aspøya i Nørvøya stanowiącymi serce miasta.

Na wyspę Hessa udajemy się autobusem nr 618 i wysiadamy przy szkołe podstawowej Hessa (Hessa skole), gdzie zaczyna się jeden ze szlaków na górę. Od tego miejsca na samą górę są tylko trzy kilometry, a wędrówka jest mało wymagająca. W marcu utrudnienie stanowi jedynie błoto oraz znaczne ilości śniegu i lodu zalegające wciąż na szlaku. Na szczęscie byliśmy przygotowani na taką okoliczność, więc nasze buty otrzymały odpowiednie uzbrojenie

Warto wybrać się na Sukkertoppen, żeby spojrzeć na Ålesund oraz piękny Hessafjorden z innej perspektywy.

Na wyspie Hessa znajduje się również jedna z większych atrakcji w okolicy – otwarty w 1998 roku The Atlantic Sea Park (Atlanterhavsparken) – największe akwarium ze słoną wodą w Europie Północnej.

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Sukkertoppen, Ålesund

Nocleg w latarni morskiej

Pierwsza część weekendowego pobytu w Ålesund upłynęła nam na górskich wędrówkach, zaś pozostały czas przeznaczyliśmy na spacery po mieście, wzdłuż przystani portowej Brosundet, główną ulicą Kongens gate i po wielu innych zakątkach. Jak łatwo się domyśleć na drugą część pobytu nie potrzebowaliśmy dużo czasu…

Jedną z bardziej uroczych części miasta jest ulica Moloveien, która jako jedyna została nietknięta przez wspomniany wcześniej pożar. Nieliczne, stare, drewniane domy znalazły nowych najemców i dziś mieszczą się w nich galerie, muzea, sklepy z antykami, fabryka szkła i inne artystyczne miejsca.

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Z Monoveien niedaleko jest do latarni Molja, w której wnętrzu znajduje się… pokój do wynajęcia o numerze 47 należący do hotelu Brosundet. Możemy sobie jedynie wyobrazić, że oglądanie zachodu i wschodu słońca z takiej osobliwej kwatery musi być wspaniałym doświadczeniem.

Molja

Ålesund

Molja

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Ålesund

Dom, który nie spłonął

Innym ciekawym miejscem na mapie Ålesund jest znajdujący się na ulicy Grensegata 2 dom zwany Waldehuset, jak również Mirakelhuset (Cudowny Dom). Bydunek ten jest jednym z budynków, które przetrwały pożar i jednocześnie jedynym oszczędzonym we wschodniej dzielnicy miasta.

Według miejscowej legendy, właściciel domu – Anders Nord – został ostrzeżony przed ogniem przez anioła, którego ujrzał w nocy poprzedzającej pożar. Anioł przekazał mieszkańcowi, że jego dom nie spłonie, więc w dniu pożaru Anders pozostał w domu ze swoją rodziną i wszyscy przeżyli…

Obecnie w „Cudownym Domu” znajduje się niewielkie muzeum oraz kawiarnia. W niedzielne popołudnie nie udało nam się znaleźć wolnego stolika w środku, żeby skosztować miejscowych wypieków, ale zrobiliśmy rundkę po domowych pokojach.

Waldehuset, Mirakelhuset

Ålesund zdaniem wielu aspiruje do najpiękniejszego miasta w kraju oraz jednego z piękniejszych na świecie. Wiele miejsc w Norwegii urzekło nas bardziej niż Ålesund, ale piękne pejzaże, wspaniałe możliwości górskich wycieczek i nietypowa architektura sprawają, że z chęcią jeszcze kiedyś wrócimy w te okolice – chociażby celem wypadu poza miasto i zobaczeniem fiordu Geiranger – jednego ze wspanialszych w Norwegii.

Podróż

31 Comments

 1. marcelina
  March 24, 2016

  Co za widoki! Fantastyczne miejsce i nawet taka zimowa sceneria nie straszy, aż sama chciałabym wybrać się w taką podróż

  Reply
  1. Marta
   March 25, 2016

   Trochę się wahaliśmy, czy marzec to dobry czas na taki wypad, ale pomijając zalegający na szczycie wzgórz śnieg to pogoda i warunki na szlaku w Ålesund były o dziwo dużo lepsze niż w Oslo – cieplej, bardziej zielono i wiosennie.

   Reply
 2. Ania
  March 24, 2016

  Byłam, widziałam:))- cudne miasto! W ogóle Ålesund to moje pierwsze spotkanie z Norwegią – nie można było Norwegii nie pokochać:)) Dziękuję za ten wpis i przywołanie miłych wspomnień:) Pozdrowienia serdeczne!

  Reply
  1. Marta
   March 25, 2016

   Moje pierwsze spotkanie z Norwegią to Bergen, kilka lat temu… Pewnie dlatego mam do tego miasta tak duży sentyment Pozdrawiam ciepło!

   Reply
 3. Beata
  March 24, 2016

  Marta prześliczne zdjęcia, zawsze po Twoim wpisie mam ochotę pojechać do Norwegii. Chętnie usiadłabym w tej kawiarni z pięknym widokiem i może górskie wędrówki bym sobie odpuściła, ale po mieście z wielką ochotą bym pospacerowała.
  Pozdrawiam:)

  Reply
  1. Marta
   March 25, 2016

   Zachęcam! Jak będziesz miała w planie się wybrać to daj znać – możemy pomóc z planowaniem

   Reply
 4. Anna i Norge
  March 24, 2016

  Cudowne zdjęcia, miasto wydaje się baaaardzo urokliwe możliwość noclegu w latarni morskiej? – czad !

  Reply
  1. Marta
   March 25, 2016

   Nie jest to tania atrakcja, ale może warto kiedyś sobie pozwolić na takie szaleństwo jak nocleg w latarni morskiej. Myślę, że problem miałabym tylko z wyborem najfajniejszego miejsca, bo w Norwegii znajduje się około 60 latarni-hoteli

   Reply
 5. Agnieszka F.
  March 26, 2016

  Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy Aga z rodziną!

  Reply
 6. Pati
  March 27, 2016

  U Ciebie zawsze takie piękne zdjęcia i opisy !

  Reply
 7. Mada
  April 5, 2016

  mieszkam w Norwegii już 3 lata a widziałam tylko Oslo, aż mi wstyd, tym bardziej, że od dawna zachwycam się fiordami widokami i norweskimi górami. Za to z mieszkańcami Alesund chyba bym się nie dogadała:) znam jedną Norweżkę pochodzącą z tego miasta i dogadałam się z nią tylko dlatego, że już od dawna mieszka w Oslo i potrafi zmienić sposób mówienia:)
  Mam nadzieję, że kiedyś w końcu zwiedzę Norwegię:)

  Reply
  1. Marta
   April 6, 2016

   Koniecznie w takim razie musisz się wybrać na norweską wycieczkę – chociażby na weekend do Bergen albo na norweskie bezdroża
   Mam kolegę, który pochodzi z Ålesund i przyznaję, że jego dialekt na początku był dla mnie bardzo trudny. Myślę jednak, że i tak nie jest tak źle jak w przypadku znajomych pochodzących z Østlandet

   Reply
 8. Łucja
  April 25, 2016

  Norwegia to jeden z tych krajów, które kojarzą mi się tylko z zimnem. Ale dzięki wpisom takim jak ten, zaczynam się coraz bardziej przekonywać do północnych wypraw. Jeżeli zatęsknisz trochę za polskimi górami, to polecam Ci Beskid Śląski. Piękne widoki gwarantowane. Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 9. NikodemZG
  May 22, 2016

  Piękne zdjęcia, piękna wyprawa! Niedługo się tam wybieram (już 2 lata planuję Norwegię zobaczyć i w końcu będę miał okazję), więc mam 2 pytania, czy jak się doleci samolotem to bilet na autobus 660 z lotniska do miasta kupuje się u kierowcy? Podobnie z autobusem 618 do Sukkertoppen czy jest podobnie? A drugie pytanie to odnośnie wejścia na wzgórze Aksla, czy jest otwarte całą dobę, czy tylko w określonych godzinach? Pozdrawiam

  Reply
  1. Marta
   May 23, 2016

   Hej, My bilety na obydwa autobusy kupowaliśmy u kierowcy – w autobusach można płacić również kartą. Wydaje mi się, że ścieżka na Aksla czynna jest całą dobrę – wieczorem jest podświetlona. Nie sprawdzaliśmy, ale sądzę, że nawet w środku nocy da radę wejść Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu!

   Reply
 10. Sylwia
  June 8, 2016

  Rewelacyjne widoki. Planuje wraz z koleżanką 3,5 dniowy wypad na koniec sierpnia . Czy możesz podpowiedziać jak go dobrze zaplanować i gdzie najlepiej nocować- w centrum miasta? Czy odbywają sie krótkie rejsy? A jak z komunikacją miejską?

  Reply
  1. Marta
   June 9, 2016

   Hotel rezerwowaliśmy przez booking.com. Wybraliśmy Radisson Blu Hotel Ålesund i bardzo polecamy. Miasto jest małe, więc wszędzie jest blisko.
   Z komunikacji korzystaliśmy tylko raz (nie licząc przelazdu lotnisko-centrum-lotnisko) – szczegóły w relacji. Rozkład autobusów najlepiej sprawdzać na rutebok – http://rutebok.no/nriiis/Default.aspx?Language=e
   Trasy łodzi są tutaj: http://www.frammr.no/Portals/0/Dokumenter/Ferje/2016.05%20FerjeHB_v10.pdf
   W razie wątpliwości polecam wizytę w informacji turystycznej już na miejscu.
   Udanej wycieczki!

   Reply
 11. Sylwia
  June 10, 2016

  dzięki

  Reply
 12. NikodemZG
  June 13, 2016

  Dziękuję za odpowiedź, przepraszam, że tak późno odpisuję byłem, widziałem, świetnie tam było w Alesund! Jako, że jestem studentem to musiałem nakombinować się, aby zapłacić jak najmniej i dlatego tam na miejscu nie spałem i jedzenia jak najwięcej z Polski napakowałem przyleciałem w sobotę o 21:00, a powrót następnego dnia o 21:00. Czyli bite 24 godziny na miejscu miałem. Miałem spać, kiedy białe noce tam trwały? Nigdy w życiu godzina 1:00 – 2:00, a wciąż dość widno. Świetna sprawa! i po co spać? żałuję jedynie, że żadnym statkiem się nigdzie nie wybrałem np do Hareid. Może przy następnej okazji się uda, bo zapewne wybiorę się tam kiedyś jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za pomoc w autobusach

  Reply
  1. Marta
   June 14, 2016

   Wspaniale! Cieszę się, że wycieczka się udała! Jest dokładnie tak jak piszesz – jak się chce to nawet po Norwegii można podróżować tanio. Latem, podczas białych nocy jest jeszcze łatwiej, bo wówczas jest nieco raźniej spać na dziko, chodzić po szlakach górskich można nawet nocą, a z jedzeniem też można sobie poradzić na różne sposoby.

   Reply
 13. Tomek
  August 23, 2016

  Marta
  Wybieram sie na koniec sierpnia na 3 dni z zona i 7letnim synem po raz pierwszy do Norwegii i wybor padl na Alesund
  Twoje opisy sa swietna pomoca i zacheta
  Myslelismy o wypozyczeniu samochodu na dzien-dwa i zobaczeniu jakis fajnych miejsc
  Czy to dobry pomysl, czy lepiej korzystac z komunikacji miejscowej i statkow wycieczkowych
  Jakie miejsca “powinnismy” odwiedzic ?
  Pozdrawiam…Tomek

  Reply
  1. Marta
   August 25, 2016

   Hej, Ålesund jest niewielkie, więc jest spora szansa, że po wejściu na Aksla i spacerze po mieście (da radę w jeden dzień) będziecie się już trochę nudzić Wynajęcie samochodu chociażby na jeden dzień i zobaczenie czegoś więcej wydaje się więc bardzo dobrym pomysłem. Inspiracja odnośnie trasy: https://destinasjon-alesund-and-sunnmore.trekksoft.com/en_GB/tours/56984. Warto przede wszystkim zobaczyć fiord Geiranger, a z bliższych miejsc myślę, że warto odwiedzić wyspy Godøya (http://www.visitalesund.com/top-attractions/alnes-lighthouse) i Giske.
   Więcej inspiracji tutaj: http://www.visitalesund.com/top-attractions
   Pozdrawiam i życzę udanego wypadu! Mam nadzieję, że Norwegia się spodoba

   Reply
   1. Barbara
    April 13, 2017

    Czy 4 godziny w Alesund wystarczą by zobaczyć cokolwiek? Będę w Gdańsku na chwilę i pół dnia mogę z tego wydobyć, kusi mnie taka jednodniówka samolotem.

    Reply
    1. Marta
     April 16, 2017

     Wystarczą

     Reply
     1. Barbara
      April 18, 2017

      dziękuję

     2. Barbara
      April 18, 2017

      jeśli jeszcze mogę spytać: jak daleko jest (tzn jak długo się idzie) z przystanku autobusowego na punkt widokowy na Aksla? zdążę obejść w ciągu tych moich nieszczęsnych 4 godzin?
      bilet już kupiony

     3. Marta
      April 18, 2017

      To zależy, z którego przystanku autobusowego Miasto jest niewielkie, więc tak czy inaczej kilka godzin spokojnie wystarczy zarówno na Akslę, jak i spokojny spacer po mieście. Droga z parku miejskiego (Byparken) do punktu widokowego nie powinna zająć dłużej niż 30 min.
      Tutaj dodatkowe info: http://www.visitalesund.com/things-to-do/aksla-viewpoint-p788253

     4. Barbara
      April 18, 2017

      yyyy z tego na który przyjeżdża autobus z lotniska
      myślę, że jak to niewielkie miasto to każdy mi podpowie którędy iść, dziękuję

     5. Marta
      April 18, 2017
     6. Barbara
      April 18, 2017

      wskazówki już zapisane, ślicznie dziękuję

    2. NikodemZG
     May 12, 2017

     Pewnie już za późno i tam byłaś, ale ja właśnie z Gdańska rok temu się na taką jednodniówkę wybrałem i równo 24 godziny miałem tam na miejscu, więc postanowiłem… nie spać odespałem po powrocie do domu, a tak to się cieszyłem białymi nocami, bo byłem pod koniec maja. Na wzgórze Aksla spokojnie doszedłem w półgodziny, licząc dojście z dworca, gdzie autobus z lotniska przyjeżdża. Czyli 4 godziny od 22:00 tuż po przyjeździe spokojnie pozwoliły mi zdążyć obejść najbliższe okolice. Ja w 24 godziny zdążyłem dojść na drugą stronę, na Sukkertoppen, szkoda, że nie pomyślałem, żeby wejść na górę. Będzie przynajmniej powód, żeby tam jeszcze wrócić

     Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *