Wyspy na Oslofjordzie Hovedøya

Spacer wzdłuż wybrzeża Oslofjorden. Lysaker, Vækerø, SjølystPodczas tegorocznego lata Norwegię nawiedziła prawdziwa fala upałów, o czym wspomniałam i wspomnę pewnie nawet nieświadomie nie raz, bo… naprawdę było gorąco.
Osoby, które (tak jak my) lipcowy urlop spędziły w głównej mierze w norweskiej stolicy, mogły cieszyć się (albo nie…) prawdziwie tropikalnymi temperaturami powietrza oraz wody.

Według miejscowych mediów, przynajmniej przez część lipca w Oslo było cieplej niż na południu Europy, co zresztą potwierdzały różne internetowe źródła prognozy pogody. Przyznam, że jednak dla mnie była to już przesada i naprawdę się cieszę, że te ekstremalne upały się już skończyły

Oczywiście tak wysokie temperatury nie sprzyjały wycieczkom górskim, a w zasadzie nie sprzyjały jakimkolwiek wycieczkom Udało się jednak znaleźć całkiem rozsądny kompromis, a mianowicie zwiedzić kilka z leżących na wodach Oslofjordu wysp i przy okazji oddać się plażowaniu, którego zagorzałą fanką nie jestem, aczkolwiek w ograniczonej ilości zniosę, zwłaszcza jeżeli towarzyszyć temu będzie możliwość morskiej kąpieli, na którą zazwyczaj długo namawiać mnie nie trzeba. A jak już wszystko dzieje się na jakiejś wyspie…

Jedno z pierwszych skojarzeń z Norwegią to oczywiście fiordy, góry czy doliny. Gdy mowa o wyspach natychmiast na myśl przychodzą Lofoty, ale tak naprawdę tych zarówno małych i dużych wysp są tysiące

Na szczęście Oslo nie jest tutaj wyjątkiem i wycieczka na najbliżej centrum położone wysepki zajmuje raptem kilka minut i odbywa się za pośrednictwem linii promowych stanowiących de facto część komunikacji miejskiej.
Na stronie internetowej bymiljoetaten.oslo.kommune.no. można znaleźć nawet szczegółowy przewodnik po wyspach położonych na Oslofjordzie.

Wyspy zostały podzielone na następujące grupy:

cztery główne, najwększe wyspy (Hovedøya, Gressholmen-Heggholmen-Rambergøya, Langøyene, Håøya)
Hytteøyene czyli wyspy z domkami (Lindøya, Nakholmen, Bleikøya)
Bruøyene czyli wyspy połączone mostami z lądem (Ormøya, Malmøya, Ulvøya, Skilpadda)
wyspy najmniejsze (Skjælholmene, Husbergøya, Herbern, Killingen, Sjursøya)

Wyspy na Oslofjorden
Źródło: www.bymiljoetaten.oslo.kommune.no

Na początek wybraliśmy największą wyspę o nazwie Hovedøya i powierzchni 0,4 km².
Znaduje się ona najbliżej centrum Oslo i jednocześnie jest uważana za najbardziej atrakcyjną i najpiękniejszą spośród wszystkich wysp archipelagu.

Na Hovedøya można dopłynąć promami numer 92 oraz 93 z portu Vippetangen (rozkład znajdziecie na stronie ruter.no) znajdującego się nieopodal twierdzy Akerhus w centrum Oslo.
Linia 92 realizuje połączenie bezpośrednio na wyspę, zaś linia 93 kursuje na bardziej złożonej trasie, zapewniając transport na kilka wysp w ramach pojedynczego rejsu. Latem promy kursują średnio co godzinę od godzin porannych do późnego wieczora.

Posiadając miejscową kartę miejską nie musimy nic płacić za rejs, zaś jeśli biletu nie mamy, wystarczy zakupić całodobowy bilet w automacie przy przystani albo u obsługi na promie.

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Po zaledwie 5 minutach statek przypływa do niewielkiej przystani na północnej stronie wyspy Hovedøya.

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Większość obszaru Hovedøya stanowi rezerwat przyrody, więc na wyspie nie ma domów letnich, jak również zabronione jest rozbijanie namiotu, grillowanie czy zbieranie roślin.

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Poza piękną naturą i licznymi ścieżkami leśnymi wyspa posiada dodatkowo kilka atrakcji takich jak Kunstverket – mała galeria sztuki w starym budynku czy też ruiny klasztoru cystersów Hovedøya Abbey wybudowanego przez angielskich mnichów w XII wieku. Klasztor spalono w 1532 roku, a zachowane kamienie zużyto do budowy twierdzy Akershus. Do naszych czasów dotrwały fundamenty i część murów.

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Na wyspie zachowało się też kilka budynków o charakterze militarnym oraz pozostałości instalacji obronnych (baterie armat) z czasów, gdy wyspa chroniła dostępu do portu w Oslo. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie hovedoya.no (niestety tylko po norwesku, ale zawsze można się wspomóc translatorem

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

W okresie letnim tuż obok ruin klasztoru działa niewielka kawiarnia – Klosterkroa oferująca zimne i ciepłe napoje oraz przekąski takie jak piwo, lody, pølse – wiecie, typowe norweskie specjały…

Wyspy na Oslofjorden

W zachodniej części wyspy znajdują się dwie plaże chociaż w porównaniu z innymi „topowymi” kąpieliskami w Oslo są one raczej skromne – mało piaszczyste, a bardziej kamienne Moim zdaniem posiada to jednakże swoje plusy – na przykład nie miałam problemu ze znalezieniem sensownego skrawka przestrzeni na rozłożenie ręcznika Przebrnięcie przez plażę pełną kamieni i muszli może być dla niektórych wyzwaniem, ale niedogodność ta szybko odchodzi w zapomnienie, gdy zanurzymy się w ciepłej wodzie Oslofjordu

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

Wyspy na Oslofjorden

13 Comments

  1. Hitori
    August 7, 2014

    Przeczytalem, zdjecia oblookalem, zdolowalem sie jeszcze bardziej. Bede wył *&%&*^%^$%$&%$&%*&^&&( chce gdzies pojechac… Kurcze fajnie tam macie w tym Norwegu. Szkoda, ze nie umiem na lyzwach jezdzic bo inna opcja to sanie

    Reply
    1. Marta
      August 7, 2014

      Nudne już się staje to Twoje dokuczanie z sankami, śniegiem, reniferami itp.
      Wpadajcie! W sumie zima niedługo, więc nad saniami możesz pomyśleć chociaż nie wiem, czy przelot nie wyszedłby jednak taniej…

      Reply
  2. peregrino
    August 8, 2014

    ależ piękne niebo i woda na Twoich zdjęciach .. wspaniale mieć takie fjordy pod domem :^) … kiedyś dawno temu (1988 :^) ) jeszcze na studiach przebyłem autostopem całą Finlandię do Norwegii i przez Tromsø (niesamowicie pięknie położone miasto) dalej na południe .. a że nie miałem grosza przy duszy to znalazłem dorywczą pracę w małej wiosce na płn od Namsos (na płn od Trondheim) .. i spoglądałem na fjord (gdzie pracowałem) na codzień .. woda groziła wstrząsem termicznym nawet w lecie (10 -12 C) ale było bardzo pięknie a powietrze nieskazitelnie czyste :^)

    bardzo ciepło pozdrawiam :^)

    Reply
    1. Marta
      August 10, 2014

      Piękne masz wspomnienia Piotrze! Oslofjord ma wiele uroku, ale trudno porównać go z fiordami na zachodzie czy północy Norwegii. Tam naprawdę czuje się potęgę i majestat norweskich krajobrazów… Trømso, Trondheim, Namsos… odwiedzę jak tylko będzie możliwość Pozdrawiamy serdecznie!

      Reply
  3. Marcelina
    August 8, 2014

    Ale tam jest pięknie! Przyglądam się Twoim zdjęciom, wyspy robią niesamowite wrażenie!

    Reply
  4. Pati
    August 8, 2014

    Twoje zdjecia sa tak pieknie inspirujace! Pozdrowienia z Bergen

    Reply
  5. Anex
    August 8, 2014

    Piękny zakątek i piękne zdjęcia:) Jeszcze do odkrycia dla nas:) A pogoda w Norwegii istocie sprawiła niespodziankę – zupełnie nie była norweska:) Pozdrowienia!

    Reply
  6. Agnieszka F.
    August 9, 2014

    Dokładnie tak pamiętam skaliste wybrzeże i… owce!

    Reply
  7. Diana Livia
    August 12, 2014

    Så fin blogg du har:) denne skal jeg titte innom flere ganger:) ha en fin kveld:)
    http://www.dianalivia.com

    Reply
    1. Marta
      August 12, 2014

      Takk for besøket (på bloggen og i leiligheten)! Ha en fin kveld også! Mvh

      Reply
  8. marcela
    August 13, 2014

    ooooh! też tam byłam! strasznie mi się podobało Norwegia jest niesamowita!

    Reply
  9. paraprawo
    June 20, 2017

    A ile za tę wyspę koronek? Rozumiem, że oglądać można codziennie. MT

    Reply
    1. Marta
      June 28, 2017

      Wstęp na wyspę jest bezpłatny. Rejs statkiem na wyspę w cenie jednorazowego biletu na komunikację miejską. Rozkład na ruter.no/en/

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *