Pocztówki z Oslo: Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken (Park Vigelanda) to największy park miejski w Oslo i jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Norwegii.
Dla mnie jest to miejsce, do którego wracam prawie regularnie od 2009 roku czyli pierwszej wizyty w norweskiej stolicy.

Pomimo tego, że wolę wędrówki po górach od spacerów o bardziej „miejskim” charakterze, to jednak mam do tego miejsca szczególny sentyment. Nawet pomimo faktu, że często jest on oblegany przez turystów. Zresztą patrząc na to obiektywnie, to jest to miejsce, które po prostu wypada odwiedzić podczas wizyty w Oslo. Park prezentuje się okazale o każdej porze roku, chociaż moim zdaniem najpiękniejszy jest właśnie teraz, w zimowej odsłonie.

Vigelandsparken jest największym parkiem na świecie zawierającym rzeźby stworzone przez jednego artystę. Twórcą ponad 200 rzeźb z brązu, granitu i kutego żelaza jest Gustav Vigeland (1869-1943). Park jest jednocześnie częścią kompleksu parkowego Frognerparken. Główne wejście do znajduje się od ulicy Kirkeveien (nieopodal stacji metra Majorstuen). Po przejściu przez monumentalną bramę wchodzi się na główą aleję prowadzącą do centralnej części parku.

Po obydwu stronach alei znajdują się rzeźby przedstawiające nagie postacie, w różnym wieku, pozach, sytuacjach – również nieco kontrowersyjnych…

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Jedną z bardziej znanych rzeźb w Parku Frogner jest Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec) – postać chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.

Vigelandsparken

W centralnej części parku, na końcu alei znajduje się największa z rzeźb – 17 metrowa kolumna z granitu zwana Monolitten ustawiona na okrągłej platformie ze schodami. Dzieło przedstawia nagie sylwetki ludzi w różnym wieku – w sumie 121 postaci, z których jedna stanowi autoportret artysty. Stworzenie tego imponującego dzieła zajęło Vigelandowi 14 lat.

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Pomysł na budowę całego kompleksu parkowego zrodził się w 1907 roku, kiedy Vigeland otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Obszar znajdujący się wokół tej rzeźby stanowi zatem najstarszą część parku.

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Moja ulubiona rzeźba znajduje się natomiast na końcu parku. Jest nią Livshjulet (Krąg życia) przedstawiający krąg kobiet, mężczyzn i dzieci trzymających się nawzajem.
Stanowi ona symbol wieczności i jest podsumowaniem wszystkich zagadnień, jakie w swoich dziełach porusza Gustav Vigeland.
Stworzenie tej konstrukcji było dużym wyzwaniem i skomplikowanym procesem, ale gdy już się to udało Vigeland przyznał: ”Jeg har aldri vært så dyktig som nå.” -“Nigdy nie byłem tak wybitny jak teraz.”

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Na temat poszczególnych dzieł Vigelanda, jak również samego artysty można by pisać dużo… Na stronie internetowej Vigalandsparken można udać się na wirtualny spacer po parku, jak również zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi najpopularniejszych rzeźb.

Bez względu na porę roku zachęcam jednak do osobistej wizyty oraz udania w podróż z Vigelandem w głąb ludzkiego życia, natury, emocji i marzeń…

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

Vigelandsparken

15 Comments

  1. Edyta
    January 12, 2015

    Sądzę, że bardzo przyjemnie by się tam spacerowało
    Marto, jak zwykle Twoje zdjęcia zachwycają mnie!!!

    Reply
    1. Marta
      January 15, 2015

      Edyta, wpadaj, pospacerujemy razem

      Reply
  2. Malwinka
    January 12, 2015

    Wspaniały park, ma swój urok o każdej porze roku,ale najbardziej lubię odwiedzać go wiosną kiedy wszystko rozkwita

    Reply
    1. Marta
      January 15, 2015

      Coś w tym jest… Fajnie się tam wtedy odpoczywa na trawie

      Reply
  3. Zuza
    January 13, 2015

    Wygląda bardzo interesująco
    Nietypowe rzeźby!

    Reply
  4. Marcelina
    January 13, 2015

    Piękną zimę tam macie! A park i rzeźby – fantastyczne!

    Reply
  5. Beata
    January 14, 2015

    Nie lubię zimy, ale na fotkach wygląda ślicznie:) A ten Rozzłoszczony chłopiec to trochę strasznie wygląda, jakieś takie skojarzenie z horrorem mam na jego widok.

    Reply
  6. Monika
    January 16, 2015

    Ten park, a właściwie samo Oslo wywołało u mnie kropelkę rozczarowania. Może przez to, że to był już ostatni dzień wyczerpującej i pełnej wrażeń trzytygodniowej podróży przez Norwegię? Te rzeźby mi się nie podobały, same w sobie, wydało mi się, że psują park… Widziałam Vigalandsparken latem, w pełnym słońcu, ale zimą wydaje mi się ciekawszy, bo śnieg przykrywa obłość rzeźb.
    Na Twoich zdjęciach ten park jest piękny, wydobyłaś z niego to, co najlepsze

    Reply
    1. Marta
      January 17, 2015

      Moja pierwsza, zaledwie jednodniowa, ale jednak pierwsza, wizyta w Oslo też była lekkim rozczarowaniem. Po tych wszystkich krajobrazach, jakie wcześnej widziałam i przede wszystkim po wizycie w Bergen, Oslo pomimo ładnego położenia wydało mi się mało ciekawe. Dopiero z każdą kolejną podróżą do tego miasta zaczęłam odkrywać nowe miejsca i dopiero wtedy naprawdę je zaczęłam lubić, zaś obecnie nie wyobrażam sobie, żebym mogła mieszkać w innym miejscu Może Ty również musisz wpaść kiedyś na nieco dłużej…
      Co do samego parku to mam do niego sentyment i obiektywnie uważam, że to interesujące miejsce, aczkolwiek przyznaję, że moim zdaniem jest dużo innych miejs w Oslo przyjemniejszych do spacerowania.

      Reply
  7. Voyagedegustacje
    January 16, 2015

    Niestety nie znam twórczości autora. zdjęcia jak i położenie parku piękne. Ja natomiast nie za bardzo rozumiem dlaczego akurat taki projekt, co dla miasta mają oznaczać te rzeźby/ posągi? czy są one powiązane bezpośrednio z jakąś historią czy ma to na celu pokazanie tylko twórczości artysty?

    Reply
    1. Marta
      January 17, 2015

      Dzieła Vigelanda znajdują się także w innych miastach, poza Oslo. Rzeźby znajdujące się natomiast w Vigelandsparken poruszają tematy ogólnie pojętej ludziej egzystensji, więc mają przesłanie raczej uniwersalne i nie nawiązują tematyką do samego miasta.
      Jeśli masz ochotę poczytać nieco więcej to odsyłam na stronę muzeum, które poświęcone jest twórczości artysty: http://www.vigeland.museum.no/en

      Reply
  8. Addicted to Passion
    January 18, 2015

    Pięknie tam! Kurcze zastanawiam się czy kiedykolwiek byłam w Oslo, byłam dawno temu na wycieczce w Norwegii i sporo zwiedzaliśmy, ale czy do Olso dotrarłam to na śmierć nie pamiętam. Kojarze taki pomnik bawiących się dzieci i pieska, czy to może tam?

    Reply
    1. Marta
      January 19, 2015

      Hmm… Nie przypominam sobie takiego pomnika ani w Oslo ani w Bergen czy Stavanger, ale zaciekawiłaś mnie tym pytaniem i muszę zgłębić ten temat

      Reply
  9. Addicted to Passion
    January 21, 2015

    Tez mi to nie dawalo spokoju i znalazlam
    To w Narvik:
    http://www.fboller.de/norwegen/fotos/no/no_narvik_kinder_1996.htm

    Reply
    1. Marta
      January 21, 2015

      Bingo! To wyjaśnia, dlaczego nie mogłam skojarzyć tego pomnika – w Narvik jeszcze nie byłam

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *