Jesienny owoc Japonii. Smoothie z kaki

Smoothie z owocem kaki
Jesień to druga po wiośnie najpiękniejsza pora roku w Japonii. Wiosna słynie z tradycji hanami czyli podziwiania kwitnących drzew wiśni, zaś jej jesiennym odpowiednikiem jest momijigari – odwiedzanie miejsc, gdzie liście japońskich klonów (momiji) nabierają pięknych, pomarańczowo-czerwonych barw.
Mniej więcej w tym samym czasie na łodygach innych drzew zaczynają pojawiać się okrągłe niczym choinkowe bombki owoce o dość zbliżonym kolorze, a dzieje się tak za sprawą kaki będących narodowym owocem Japonii.

Sezon na kaki 柿, zwane również po polsku persymoną, hebanowcem, szaronem czy hurmą, zaczyna się właśnie październiku, więc podczas naszego jesiennego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni często spotykaliśmy je na swojej drodze – rosły na mijanych przez nas drzewach, sprzedawane były na ulicznych straganach i w sklepach, jak również pełniły funkcję praktycznej dekoracji zawieszone niczym girlandy na sznurkach pod dachami domów.

Owoce persymony pochodzą z Chin oraz Japonii, gdzie uprawia się je od kilkuset lat, ale na szczęście dostępne są również w innych miejsach na świecie, np. w Polsce i Norwegii Warto z tego korzystać, bo kaki poza walorami smakowymi, posiadają wiele witamin i korzystnych dla zdrowia właściwości: m.in. wzmacniają odporność, chronią wzrok oraz pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Hachiya vs Fuyu

Kaki występuje w dwóch głównych odmianach: Hachiya oraz Fuyu. Owoce typu Hachiya, najpopularniejsze w Japonii, posiadają grubszą skórkę niż fuyu i soczysty miąższ z kilkoma pestkami w środku. Niedojrzałe kaki hachiya są gorzkawe i zawierają taniny, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla człowieka, dlatego też do spożycia nadaje się tylko wersja w pełni dojrzała.
Odmiana fuyu ma bardziej okrągły kształt przypominający pomidora i jest pozbawiona pestek. Persymony tego typu można jeść nawet jeśli nie są w pełni dojrzałe.

W Japonii próbowaliśmy odmiany hachiya, zaś w Norwegii łatwiej dostępna jest fuyu, która wydaje mi się bardziej „przyjazna w obyciu”, aczkolwiek uważam, że obie są równie pyszne, słodkie i soczyste (pod warunkiem oczywiście, że są odpowiednio dojrzałe). W smaku kaki przypomina połączenie brzoskwini i moreli z waniliowym posmakiem.

Więcej o obydwu odmianach możecie przeczytać na greenblender.com

Hoshigaki 干し柿

Suszone kaki zwane hoshigaki są równie pyszne i jeszcze słodsze od wersji świeżej. Japońska tradycja przygotowywania hoshigaki to bardzo pracochłonny proces wymagający wiele cierpliwości. Do tego celu używa się persymonów typu hachiya, które są ręcznie obierane, nawlekane w całości na szturek, a następnie masowane przez kilka tygodni (w odstępach od 3 do 5 dni) do momentu, aż zawarte w owocach cukry pojawią się na powierzchni w formie białego osadu wskazującego na to, że owoc jest gotowy do spożycia.

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów związanych z procesem suszenia kaki, zerknijcie na stronę bonappetit.com albo rootsimple.com

Jesienne smoothie wzmacniające

Owoce kaki umyte, obrane ze skórki, a następnie pokrojone na kawałki mogą stanowić składnik różnych owocowych i warzywnych sałatek, jak również dżemów i puré, które świetnie się sprawdzą do różnego rodzaju serów (np. typu camembert). Moim ulubionym sposobem wykorzystania tych owoców jest natomiast jesienne smoothie z kaki, bananem, świeżym imbirem, cynamonem i kurkumą. Jest słodkie, a jednocześnie lekko pikantne i idealne na chłodniejsze, jesienne dni.

Przepis na smoothie z kaki

/2 porcje/

  • 4 miękkie, dojrzałe owoce kaki
  • 2 dojrzałe banany
  • 1 szklanka ulubionego mleka lub jogurtu naturalnego
  • korzeń świeżego imbiru wielkości kciuka
  • 1/2 łyżeczki cynamonu w proszku
  • 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
  • szczypta wanilli w proszku
  • ew. 2 łyżeczki miodu

Kaki umyj, przekrój na pół i wyjmij miąższ łyżeczką. Banany i imbir obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę.

Jesienne smoothie z owocem kaki
Jesienne smoothie z owocem kaki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *