Hijiki No Nimono. Japońska sałatka z wodorostami hijiki

Sałatka z wodorostami hijiki

Wodorosty morskie największą popularnością cieszą się w kuchni krajów azjatyckich. W innych miejsach na świecie bywają często niedoceniane, a tymczasem włączenie alg do codziennej diety może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Glony morskie są pożywne, niskokaloryczne i stanowią prawdziwe „superfood” stanowiąc źródło wielu witamin, minerałów i antyoksydantów.
Doskonale wiedzą o tym Japończycy, którzy od wieków czerpią z bogactwa mórz i oceanów. Największą popularnością w Kraju Kwinącej Wiśni cieszą się kombu, nori, wakame i hijiki. Wodorosty posiadają w kuchni japońskiej wszechstronne zastosowanie – stanowią składnik wielu zup, sałatek i innych potraw. Nie muszą to być wcale wyszukane dania. Często wystarczy odrobina kreatywności.

Nori, które większość osób kojarzy zapewne przede wszystkim z sushi, możemy pociąć na drobne kawałki i dodać do ciepłego ryżu albo wykorzystać do przygotowania posypki furikake. Wakame stanowią świetny dodatek do zup (np. miso) oraz sałatek. Na temat kombu wspominałam natomiast przy okazji przepisu na kake soba i domowy bulion dashi.

Wodorosty hijiki (ひじき) to moje najnowsze „odkrycie” będące rezultatem ostatniej, jesiennej wizyty w Japonii. Przyczyniła się do tego szczególnie „sałatka” zwana Hijiki No Nimono (ひ じ き の 煮 物), którą kupowaliśmy w sklepach kombini i która bardzo nam zasmakowała zarówno w roli szybkiej przekąski, jak i dodatku do ryżowych kanapek onigiri, sashimi lub smażonego tofu.

Hijiki. Dla zdrowia i urody

Hijiki rosną wzdłuż skalistych wybrzeży Japonii, Chin i Korei. Zwykle są sprzedawane w postaci wysuszonej, zaś wyglądem przypominają małe, czarne gałązki albo suszone liście czarnej herbaty.
W Japonii uważa się, że osoby, które regularnie spożywają hijiki żyją dłużej. Istnieje również pogląd, że jedzenie wodorostów morskich jest sekretem grubych, czarnych i lśniących włosów Japończyków. Hijiki bogate są w błonnik, minerały oraz inne składniki odżywcze, które poprawiają metabolizm, obniżają poziom cholesterolu i zwiększą energię.

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości, hijiki zostało w niektórych krajach zaklasyfikowane jako potencjalnie toksyczne, co wynika z zawartości nieorganicznego arsenu, którego w hijiki jest więcej, niż w innych rodzajach glonów morskich. Spożywane w umiarkowanych ilościach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale wspominam o tym, żeby wyjaśnić, dlaczego w niektórych miejscach na świecie (ponoć np. w Australii) można mieć problem z zakupem tych wodorostów.

Hijiki No Nimono. Japońska sałatka

W kuchni japońskiej hijiki bywają dodawane do gotowanego ryżu (hijiki gohan), do zup i sałatek, ryżowych kanapek onigiri lub tez inari sushi. Stanowią ponadto typowy składnik pysznych ganmodoki – smażonych w głębokim tłuszczu kuleczek z rozgniecionego tōfu oraz wspomnianej na wstępie przekąski Hijiki No Nimono (ひ じ き の 煮 物).

Hijiki No Nimono bywa określana jako sałatka hijiki (hijiki salad), aczkolwiek może być to nieco mylące, gdyż japońską nazwę tego dania dosłownie tłumaczy się jako “gotowane hijiki”. Podstawowe składniki (poza wodorostami) to marchewka i abura-age (smażone na głębokim tłuszczu plasterki tofu), które kroi się w cienkie paski i gotuje się razem z hijiki w sosie stanowiącym mieszankę bulionu dashi, sosu sojowego, cukru (czasem tylko mirinu) i sake. Bywają również wersje uwzględniające inne dodatki takie jak np. korzeń lotosu i / lub konyyaku (rodzaj galaretki), zaś w celu nadania potrawie ładniejszej kolorystyki można dodać zielone ziarna edamame.

Przepis na sałatkę z japońskimi wodorostami hijiki

  • 1/3 szklanki suszonego hijiki
  • 1 marchewka pokrojona w cienkie paski (np. za pomocą julienne)
  • 1/2 szklanki edamame (wyłuskanego)
  • 2 kawałki abura-age
  • 2 łyżki oleju sezamowego (opcjonalnie oliwy z oliwek)
  • 2/3 szklanki bulionu dashi (domowego lub z koncentratu / granulatu / proszku)
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki mirinu
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka oleju sezamowego
  • 1 łyżka ziaren sezamu do posypania (opcjonalnie)
  1. Suszone hijiki przepłucz pod bieżącą wodą, przełóż do miski, zalej zimną wodą (do przykrycia) i pozostaw na 10 minut. Hijiki zwiększą swoją objętość ok. trzykrotnie.
  2. Odsącz dokładnie wodorosty i przełuż z powrotem do miski.
  3. Abura-age zalej 2 szklankami ciepłej wody żeby usunąć nadmiar tłuszczu, a następnie dokładnie odsącz, osusz i pokrój w cienkie paski.
  4. Marchew pokrój w cienkie słupki (wielkości wykałaczek) lub użyj obieraczki julienne.
  5. Mrożone ziarna edamame zalej ciepłą wodą, odczekaj kilka minut i odsącz.
  6. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj hijiki, marchew i plastry abura-age. Wszystko dokładnie wymieszaj i podsmaż ok. 2 min.
  7. Gdy marchewka lekko zmięknie wlej 2/3 szklanki bulionu dashi, dodaj mirin, cukier i sos sojowy. Wymieszaj całość i duś na małym ogniu przez ok. 30 min. do momentu, aż większość wody wchłonie/wyparuje.
  8. Pod sam koniec gotowania dodaj edamame i wymieszaj całość.
  9. Pozostaw sałatkę do przestygnięcia i przechowuj w lodówce.

Hijiki No Nimono podaje się na zimno, gdyż danie schłodzone (najlepiej postawione na noc w lodówce) nabiera głębszego smaku i jest lepsze niż serwowane na ciepło z patelni.

Wskazówka:
Hijiki No Nimono stanowi świetny dodatek do ryżu – ciepłego jako hijiki gohan lub zimnego – jako nadzienie do inari sushi lub ryżowych kanapek onigiri, jak również makaronu (np. soba), dań z warzyw lub zup (np. miso).

Hijiki sałatka
Hijiki sałatka
Hijiki sałatka
Hijiki sałatka
Hijiki sałatka
Hijiki sałatka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *