Prażone mukimame z przyprawą shichimi

Prażone edamame

Spożywaniu alkoholu w Japonii towarzyszą często różne przekąski – otsumami (おつまみ). Rodzajów otsumami jest wiele (np. wspomniane wcześniej szaszłyki yakitori), jednakże do zdecydowanie najpopularniejszych i jednocześnie najzdrowszych należy edamame (枝豆) – niedojrzałe strąki soi.

Japonia jest największym producentem i importerem edamame, zaś sezon (shun, 旬) różni się w zależności od regionu – na południu (na wyspie Kyushu) wypada w czerwcu, na północy (na Hokkaido) we wrześniu. Edamame największą popularnością cieszy się latem, w czasie zbiorów. Świeże strąki soi są gotowane w wodzie, doprawiane solą (塩, shio) i podawane razem z zimnym piwem. Świeże edamame można kupić w supermarketach w Japonii między czerwcem a wrześniem, zaś mrożone dostępne jest przez cały rok.
Młode ziarna soi są również jedną z naszych ulubionych przekąsek. Prażone mukimame (edamame bez strąków) z dodatkiem shichimi togarashi (pikantnej mieszanki siedmiu przypraw) jest chrupiące, pełne umami i absolutnie uzależniające!

Miasto Noda – dom edamame

Edamame to także ulubiona przekąska Johna Dauba, który mieszka i pracuje w Japonii od 19 lat oraz prowadzi świetny kanał ONLY in JAPAN na youtube. W jednym ze swoich filmów pt. Edamame Farm | Japanese Superfood Snack Adventure John odwiedza miasto Noda, położone w prefekturze Chiba, nazywane „domem edameme” i spotyka się z Sekine-san prowadzącym farmę Yumeaguri Noda (ゆめあぐり野田). Z filmu możemy dowiedzieś się m.in. w jak sposób rośnie edamame, jak jest zbierane i gotowane oraz w jaki sposób należy je jeść.

Słowo „edamame” tłumaczy się jako „fasola na gałęziach” („eda” znaczy gałąź, a „mame” – fasola). Strąki soi rosną na gęstych krzakach o wysokości od 80 do 100 cm i jak wyjaśnia właściciel farmy Yumeaguri Noda, edamame są najczęściej gotowane na gałązkach i również w takiej formie sprzedawane. Surowe edamame należy natrzeć solą, wrzucić do gotującej się wody na ok. 4 min., a następnie szybko schłodzić w lodowatej wodzie (wówczas smakują lepiej i zachowują ładny, naturalny kolor). Świeże ziarna należy zjeść w ciągu trzech dni, mrożone można przechowywać do roku.
Edamame to bogactwo wielu witamin (np. B1 i C) i składników odżywczych, które między innymi pomagają chronić wątrobę podczas spożywania alkoholu. Młoda soja posiada również małą ilość cukru i tłuszczy i jest prawie pozbawiona cholesterolu.

Po obejrzeniu filmu Johna Dauba nabrałam ochoty na odwiedzenie Japonii latem (pomimo tropikalnych temperatur) i skosztowanie świeżej soi prosto z krzaka. Myślę, że farma Yumeaguri Noda to miejsce warte odwiedzenia jeśli jesteście fanami edamame. Spacer na miejsce ze stacji kolejowej Noda Station zajmuje ponoć 30 minut (zobacz trasę na Google Map).

Japońska mieszanka siedmiu przypraw

Z mojego doświadczenia wynika, że niestety poza Japonią trudno jest kupić (przynajmniej w Norwegii) świeże strąki soi, ale w sklepach z azjatycką żywnością i większych marketach dostępne jest edameme i mukimame (edameme bez strąków) w wersji ugotowanej i zamrożonej.

Mukimame dodajemy do sałatek, poke albo pasty z awokado, ale najbardziej smakuje nam w wersji lekko podpieczonej z dodatkiem pikantnej mieszanki siedmiu przypraw – Shichi-mi tōgarashi, zwanej także Nana-iro Tōgarashi lub po prostu “shichimi”.

W skład przyprawy wchodzi zazwyczaj: pieprz chilli, japoński pieprz syczuański (sichuan), skórka cytrynowa, czarny i biały sezam, mielony imbir i wodorosty nori. Shichimi, podobnie jak wspominana wcześniej wielokrotnie japońska posypka furikake, stanowi nasze kolejne kulinarne uzależnienie. To produkt o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Doprawiamy nią zupy, makaron (patrz np. kake soba), ryż, jajecznicę, pieczone warzywa, sałatki itp.

Z naszych dwóch ostatnich wizyt w Japonii przywieźliśmy kilka różnych wersji shichimi, m.in. pochodzącą z Kioto – Kyo-shichimi / Kyoto shichimi, którą zakupiliśmy w sklepie Ochanokosaisai zlokalizowanym w Sannaizaka niedaleko słynnej Kiyomizu Temple.

Do Ochanokosaisai trafiliśmy przypadkiem, a tymczasem okazało się, że to miejsce wprost stworzone dla nas – miłośników pikantnych smaków. Poza różnymi przyprawami czy posypkami typu furikake, można wyposażyć się tam w oleje z chilli, sosy oraz rozmaite przekąski takie jak chipsy, ryżowe chrupki i krakersy. Flagowym produktem jest natomiast wspomniane shichimi z serii “Maiko Han – Hii” (z rysunkiem wykrzywionej maiko (adeptki na gejszę) na opakowaniu). W składzie zamiast pieprzu chilli jest habanero, co sprawia, że wersja z Kioto jest wyraźnie ostrzejsza od „standardowej” shichimi.

Jeśli nie lubicie pikantnych przypraw doprawcie edameme tylko solą i szczyptą pieprzu – np. syczuańskiego (sansho), który wchodzi w skład shichimi. Pieprz sansho jest delikatniejszy w smaku niż chilli, czarny lub biały pieprz i posiada lekko cytrynowy aromat.

Prażone mukimame może pełnić rolę nie tylko przekąski do piwa, ale również przystawki przed głównym posiłkiem, dodatku do sałatek oraz innych dań (np. poke bowl).

Na zdrowie! Kanpai!

Przepis na grillowane mukimame (edamame) z przyprawą shichimi

/dla 2 osób/

  • 2 szklanki mukimame (wyłuskanych edamame) – mrożonych lub świeżych*
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1-2 łyżeczki przyprawy shichimi**
  • ew. szczypta czarnego i białego sezamu

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C.
Mrożone mukimame (wcześniej ugotowane) przełóż na sitko, przepłucz je ciepłą wodą, a następnie wytrzyj papierowym ręcznikiem i przełóż do miski.
Wymieszaj edamame z oliwą z oliwek, przyprawą shichimi i ewentualnie dodatkową szczyptą sezamu.
Przesyp edamame na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i rozłóż równomiernie.
Piecz ok. 40 minut, ewentualnie obracając co 10 minut (do momentu, aż edamame będzie lekko zarumienione).

Edamame smakuje najlepiej prosto z piekarnika, gdy jest ciepłe i chrupiące.

*Surowe edamame należy wrzucić do wrzącej wody ze szczyptą soli i gotować przez ok. 4 min., a następnie szybko schłodzić w lodowatej wodzie i wyłuskać ze strąków.
**Jeśli nie lubisz pikantnych smaków skorzystaj tylko z soli i pieprzu – np. syczuańskiego (sansho), który jest delikatniejszy w smaku i posiada lekko cytrynowy aromat.

Edamame
Edamame
Edamame
Edamame
Edamame

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *